Ale kino+
alekino+
Film. Hamilton: W interesie narodu

Hamilton: W interesie narodu

Hamilton - I nationens intresse
dramat sensacyjny, Szwecja, 2012, 105 min.
reżyseria: Kathrine Windfeld
obsada: Jason Flemyng, Mikael Persbrandt, Pernilla August, Saba Mubarak
Premiera w Ale kino+: 20.06.2014 r.
343
Hamilton: W interesie narodu

Agent specjalny Carl Hamilton (Mikael Persbrandt) przenika w szeregi mafii, która szmugluje szwedzkie pociski dla islamskich terrorystów. W pobliżu afgańskiej granicy zostają zaatakowani przez nieznaną grupę paramilitarną, towar znika bez śladu, a Hamilton jako jedyny uchodzi z zasadzki z życiem.

Trop prowadzi go do Somalii, gdzie zostaje uprowadzony szwedzki technik, ekspert od broni Martin Lagerbäck (Gustaf Hammarsten). Miał on szkolić etiopskich żołnierzy obsługi zakupionych przez rząd rakiet. W rzeczywistości nieświadomie pomagał terrorystom, którzy weszli w posiadanie pocisków i użyli ich do ataku na miejscowego polityka. Premier Szwecji (Pernilla August) wyznacza Hamiltona, by towarzyszył doświadczonym w podobnych operacjach najemnikom z amerykańskiej firmy Sectragon w odbiciu Lagerbäcka. Wkrótce Hamilton odkrywa powiązania terrorystów z najemnikami z firmy, która ma interes w eskalacji konfliktu na międzynarodową skalę. Intryga Sectragonu sięga szczytów amerykańskiego wywiadu. Przeciwstawia się jej as szwedzkiego wywiadu, który w interesie swojego narodu nie cofa się przed niczym.

Urodzony w arystokratycznej familii Carl Hamilton, ku utrapieniu ojca, od czasów licealnych hołduje lewicowym ideom. Został zwerbowany do służb specjalnych już jako 22 latek. Studiując oficjalnie informatykę w USA, odebrał solidne szpiegowskie przeszkolenie, będąc przez pięć lat członkiem elitarnych Navy SEALs. Dziś jest przydzielany do najbardziej wymagających misji na całym świecie. Zawsze zachowuje zimną krew. Mimo upływu czasu utrzymuje znakomitą formę i pozostaje niezastąpiony w szwedzkim wywiadzie. Zawód, który wykonuje, ma oczywiście swoją cenę. Najbardziej cierpi przez niego życie uczuciowe Hamiltona. Jak wszyscy agenci szwedzkiego wywiadu, nie posiada licencji na zabijanie. Zabić może jedynie w obronie własnej lub w interesie narodu.

Hamilton, superagent nazywany szwedzkim Jamesem Bondem, to bohater z kart 13-częściowego cyklu powieści szpiegowskich Jana Guillou. Pisarz, dziennikarz i scenarzysta, autor głośnego studium dorastania i przemocy, powołała do życia Hamiltona w 1986 w książce "Coq Rouge", która trzy lata później doczekała się ekranizacji ze Stellanem Skarsgaardem w roli głównej. Dotychczas Hamiltonowi poświęcono ponad 10 produkcji kinowych i telewizyjnych. "Hamilton - W interesie narodu" to początek nowej trylogii, która rozmachem i poziomem realizacji ma dorównywać przygodom brytyjskiego agenta 007 czy Jasona Bourne'a, przy jednoczesnym zachowaniu większego realizmu historii. W roli nieustraszonego agenta, mistrza walki wręcz oraz specjalisty od wszelakiej broni białej i palnej debiutuje Mikael Persbrandt, znany z jednej z głównych ról w wyróżnionym Oscarem "W lepszym świecie" Susanne Bier. Aktor zaproszony przez Petera Jacksona do udział w ekranizacji "Hobbita", do roli superagenta podszedł bardzo sumiennie, przechodząc, podobnie jak bohater powieści przeszkolenie wojskowe w Navy SEALs. W rolę szwedzkiej premier, czyli zwierzchniczki Hamiltona, pojawia się Pernilla August, czyli Shmi Skywalker z "Gwiezdnych wojen: cz. 1. Mrocznego widma" i "Gwiezdnych wojen: cz. 2. Ataku klonów". Bezwzględnego przywódcę zagrażającej światowej równowadze armii najemników zagrał Jason Flemyng ("Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", "Starcie tytanów", "X-Men: Pierwsza klasa"). Za kamerą stanęła zaś duńska reżyserka KATHRINE WINDFELD, mająca na koncie odcinki serialu "Wallander".
SERIALE

Trepalium

Francuski serial futurystyczny. Świat znajduje się w ciężkiej sytuacji...


Stieg Larsson: Mężczyzna, który igrał z ogniem

Film dokumentalny o pisarzu trylogii Millenium Stiega Larssona i jego...


Piknik pod Wiszącą Skałą

"Piknik pod Wiszącą Skałą" to ekranizacja powieści z lat 60. XIX wieku autorstwa...


Vitello

Mały Vitello wychowywany jest przez mamę, która nic mu nie mówi o nieobecnym...