Ale kino+
alekino+
Film. HAMLET

HAMLET


thriller, USA, 2000, 107 min.
reżyseria: Michael Almereyda
obsada: Diane Venora, Ethan Hawke, Kyle MacLachlan, Sam Shepard
Premiera w Ale kino+: 8.08.2007 r.
1.00
343
1 głosy | 484 miejsce w rankingu

Przeniesiona ze średniowiecznej Danii historia Hamleta, wrażliwca i neurotyka, w którego wciela się Ethan Hawke, jeden z najciekawszych amerykańskich aktorów swojego pokolenia.

Kiedy w zagadkowych okolicznościach umiera prezes potężnej korporacji Denmark (Sam Shepard), jego miejsce, nie tylko w firmie, ale również w małżeńskim łożu, zajmuje brat, Klaudiusz (Kyle MacLachlan). Pogodzić z tym nie może się Hamlet (Ethan Hawke), syn zmarłego, który od spraw firmy uciekał do tej pory w naukę w swoim francuskim college'u. Teraz wyrzuca swojej matce, Gertrudzie (Diane Venora) niewierność i sprzeniewierzenie się pamięci o ojcu. Podejrzewa też, że za sprawą jego śmierci stoi spisek i na własną rękę postanawia dowiedzieć się prawdy. Pomaga mu w tym duch ojca, odwiedzający go z zaświatów. Wszyscy wiemy, dokąd doprowadzą Hamleta poszukiwania prawdy. W bardzo uwspółcześnionej wersji dramatu Szekspira konsekwencje odkryć młodego wrażliwca wydają się jednak jeszcze mroczniejsze.

Z niezliczonych ekranizacji sztuki Williama Szekspira "Hamlet" MICHAELA ALMEREYDY do historii przejdzie dzięki kreacji Ethana Hawke'a, który - jak dotąd - jest najmłodszym aktorem, który wcielił się w duńskiego księcia w filmie. Hawke miał wtedy 29 lat, a żeby lepiej przygotować się do roli Hamleta spędził poprzedzające zdjęcia lato na trzech sesjach naukowych poświęconych sztuce, w których udział brał przyjaciel aktora odtwarzający tę postać na deskach teatru.

Almereydzie, twórcy nagrodzonej na Catalonian International Film Festival w Sitges i Gérardmer Film Festival oraz nominowanej w trzech kategoriach do Independent Spirit Award "Nadji" (1994), udało się w obsadzie "Hamleta" zgromadzić znakomitych aktorów. Obok Hawke'a zagrali m.in. Kyle MacLachlan, znany przede wszystkim dzięki magnetycznej kreacji w "Miasteczku Twin Peaks", Sam Shepard, ceniony jako aktor (nominacja do Oscara za rolę w "Pierwszy krok w kosmosie") i scenarzysta (nominacja do Bafty za scenariusz do "Paryż, Teksas"), Bill Murray, którego po genialnych kreacjach w "Między słowami" i "Broken Flowers" nie trzeba przedstawiać oraz Diane Venora, była żona polskiego operatora z Hollywood Andrzeja Bartkowiaka, która w telewizyjnej adaptacji "Hamleta" w reżyserii Kevina Kline'a grała Ofelię.

"Hamlet" walczył o główną nagrodę na festiwalu w Locarno oraz otrzymał nominację do Independent Spirit Award za zdjęcia Johna de Bormana, operatora takich filmów, jak "Notting Hill" czy "W stronę Marrakeszu".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...