Ale kino+
alekino+
Film. HAMLET

HAMLET


dramat, USA/Wlk. Brytania, 1990, 129 min.
reżyseria: Franco Zeffirelli
obsada: Alan Bates, Glenn Close, Helena Bonham Carter, Ian Holm, Mel Gibson, Paul Scofield
Premiera w Ale kino+: 7.02.2009 r.
3.00
343
3 głosy | 588 miejsce w rankingu
1
2

Najsłynniejszy szekspirowski bohater w wykonaniu Mela Gibsona, któremu na ekranie partnerują Glenn Close, Helena Bonham Carter i Alan Bates. Za kamerą - Franco Zeffirelli.

Kiedy Franco Zeffirelli, ceniony za oryginalne filmowe interpretacje szekspirowskich dramatów, ogłosił, że zamierza przenieść na ekran "Hamleta", obsadzając w głównej roli bohatera filmów akcji - Mela Gibsona - wielu podejrzewało reżysera o chęć przyciągnięcia masowej publiczności. Tymczasem Zeffirelli zachwycił się Australijczykiem, kiedy zobaczył go w scenie próby samobójczej śmierci w "Zabójczej broni". Mało kto też pamiętał, że znany z "Mad Maxa" Gibson karierę aktorską rozpoczynał na australijskich scenach, wcielając się w bohaterów z dramatów Szekspira. Doświadczenie to udało mu się przenieść na ekran, a jego neurotyczny, niespokojny Hamlet zachwycił krytyków i publiczność. Po premierze nowojorski "Time" pisał: "Zabawne, że Hamlet okazał się postacią jakby stworzoną dla Gibsona, z jego neurotyczną cielesnością i natarczywym barytonem. Zeffirelli imponująco osiągnął swój cel, pokazując w wystawnym filmie Hamleta tak pełnego wigoru, że młodzi widzowie zapominają o poezji".

Po stracie ojca, duńskiego króla, królewicz Hamlet (Mel Gibson) pogrążony jest w rozpaczy - do czasu, kiedy dowiaduje się, że nocą w zamku pojawia się duch zmarłego. Spotkanie z widmem ojca (Paul Scofield), który zdradza synowi, kto go zabił, rodzi w Hamlecie pragnienie zemsty. Zanim Hamlet wbije jednak sztylet w serce Klaudiusza (Alan Bates) - swego wuja i obecnego męża jego ukochanej matki, Gertrudy (Glenn Close) - będzie chciał udowodnić jego winę. Widmo ojca może być przecież samym szatanem namawiającym go do złego... Aby nie wzbudzić czujności wrogów, Hamlet zacznie udawać szaleństwo. Ogarnięty obsesyjną żądzą zemsty poświęci też miłość - zakochana w nim Ofelia (Helena Bonham Carter) postrada zmysły. Wreszcie, z pomocą aktorskiej trupy, Hamlet zdemaskuje wuja - ale jednocześnie i siebie.

FRANCO ZEFFIRELLI niemal od początku kariery ekranizował epokowe dzieła europejskiej kultury. Jego drugim pełnometrażowym filmem było "Poskromienie złośnicy" (1967), do którego zaangażował ówczesne hollywoodzkie gwiazdy: kapryśne małżeństwo Elizabeth Taylor i Richarda Burtona. Ich burzliwe pożycie miało kojarzyć się widzom z kłótniami Petruchia i Kasi. "Romeo i Julia" (1968) w ekranizacji Zeffirellego zyskali z kolei buntowniczą naturę hippisowskiego ruchu lat 60. - zagrali ich młodzi debiutanci Leonard Whiting i Olivia Hussey. Po późniejszych "Traviacie" (1983) i "Otellu" (1986) przyszedł czas na "Hamleta", jeden z najbardziej tajemniczych dramatów Williama Szekspira.

Włoskiemu reżyserowi udało się zgromadzić imponującą obsadę - Glenn Close, Helenę Bonham Carter, Alana Batesa i Mela Gibsona. Do zespołu dołączył też Ennio Morricone, jeden z najpopularniejszych twórców w historii muzyki filmowej, i operator David Watkin, zdobywca Oscara za zdjęcia do "Pożegnania z Afryką". "Hamlet" zdobył dwie nominacje do Oscara i jedną do BAFTY oraz nagrodę David di Donatello dla najlepszego filmu zagranicznego. Dziś "Hamlet" Zeffirellego, obok realizacji Laurence'a Oliviera i Kennetha Branagha, uważany jest za jedną z najciekawszych filmowych adaptacji dzieł angielskiego dramaturga.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...