Ale kino+
alekino+
Film. Hanezu

Hanezu

Hanezu no tsuki
dramat, Japonia, 2011, 91 min.
reżyseria: Naomi Kawase
obsada: Halo Oshima, Tetsuya Akikawa, Tôta Komizu, Tôta Komizu
Premiera w Ale kino+: 23.08.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 137 miejsce w rankingu
Hanezu
1
2

Reżyserka Naomi Kawase, odwołując się do japońskiej tradycji poetyckiej, opowiada współczesną historię niespełnionej miłości.

Pokazywany w canneńskim konkursie w 2011 roku film "Hanezu", swoją polską premierę miał na ubiegłorocznym festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO+. Pojawiające się w jego tytule słowo "hanezu" oznacza w japońskim "odcień czerwieni" i zaczerpnięte zostało z najstarszego istniejącego w Kraju Kwitnącej Wiśni zbioru poezji - pochodzącego z VIII wieku Manyoshu. Zachowane w nim wiersze tworzone były przez osoby pochodzące z różnych klas społecznych, od władców po ubogich rolników, a ich tematykę stanowiła najczęściej miłość między kobietą i mężczyzną. Naomi Kawase, odwołując się do tych literackich romansów, przedstawia współczesną opowieść o niespełnionej miłości Kayoko, zajmującej się barwieniem tkanin i rzeźbiarza Takumi. Rozdarta pomiędzy miłością do kochanka, a wyrzutami sumienia wobec męża, Kayoko będzie musiała wybrać któregoś z nich.

"Hanezu" to poetycka historia przepełniona spokojem, kręcona długimi ujęciami dokumentującymi japońską przyrodę i żyjących pośród niej ludzi. Asuka, w której rozgrywa się akcja filmu, uważana jest za miejsce narodzin Japonii. To właśnie tam, zgodnie z rytmem przyrody, życie ludzkie wypełniało czekanie i powolna codzienność wyznaczana cyklami natury. NAOMI KAWASE, której dwa wcześniejsze obrazy ("Shara", "Las w żałobie") również pokazywane były na poprzednich edycjach festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO+, uważa, że związek człowieka z naturą jest nierozerwalny. W jej filmach przyroda gra główną rolę, aktorzy znajdują się niejako na drugim planie. Kawase, mająca w swoim dorobku bogatą twórczość dokumentalną, zestawia tchnące poezją zdjęcia majestatycznej natury z ujęciami utrzymanymi w dokumentalnej stylistyce.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...