Ale kino+
alekino+
Film. HARRY I TONTO

HARRY I TONTO

Harry and Tonto
film przygodowy, USA, 1974, 111 min.
reżyseria: Paul Mazursky
obsada: Art Carney, Cliff De Young, Ellen Burstyn, Larry Hagman, Philip Bruns
Premiera w Ale kino+: 17.02.2009 r.
5.00
343
10 głosy | 396 miejsce w rankingu

"Harry i Tonto" Paula Mazursky'ego to nietypowy film drogi, który udowadnia, że nigdy nie jest za późno, by porzucić mieszczańskie życie i wyruszyć na szlak. Oscar i Złoty Glob dla odtwórcy głównej roli, Arta Carneya oraz nominacja do Nagrody Akademii za scenariusz.

Harry Coombes (Art Carney) jest emerytowanym nauczycielem po siedemdziesiątce. Praktycznie całe życie spędził na Upper West Side na Manhattanie, gdzie mieszkał wraz z żoną i dziećmi. Teraz żona Harry'ego już nie żyje, dzieci dawno się wyprowadziły a jedynym towarzyszem starzejącego się mężczyzny pozostał kot Tonto. Bohater i jego ulubieniec doczekaliby pewnie swoich dni w Nowym Jorku, gdyby pewnego dnia budynek, w którym mieszkają, nie został przeznaczony do rozbiórki. Starszy pan postanawia odwiedzić swoje rozproszone po Ameryce dzieci. Podróż zmienia się w klasyczną transkontynentalną wyprawę od Oceanu do Oceanu. Harry, który był szczęśliwy w wielkim mieście, poznaje smak włóczęgi i na nowo odkrywa świat, przemierzając go w towarzystwie kota. Otwiera się na przygodę, spotkania z obcymi - często niezwykłymi ludźmi, ale także z bliskimi. Podróż staje się dla bohatera drogą do pogodzenia się z samym sobą i własnym życiem.

Lata 70. to złota epoka amerykańskiego kina drogi. Perłą tego gatunku jest "Harry i Tonto" PAULA MAZURSKY'EGO, aktora i reżysera, nazywanego mistrzem "poważnej komedii". Podobnie jak w innych road movies kręconych w latach 70., podróż jest w tym filmie metaforą samopoznania, ponownego odkrywania swojego miejsca w rzeczywistości. Jednak w odróżnieniu od wielu obrazów gatunku, tematem "Harry'ego i Tontona" nie jest bunt. Przeciwnie, Mazursky proponuje opowieść o akceptacji, pogodzeniu się z bliskimi, światem, a także ze starością. Bohaterem filmu czyni człowieka w podeszłym wieku - to jego oczami widz ogląda posthipisowską, nieco szaloną Amerykę lat 70. Ta postać to aktorskie arcydzieło Arta Carney'a, weterana filmów telewizyjnych i ról drugoplanowych, który dopiero w obrazie "Harry i Tonto" otrzymał okazję do zaprezentowania swojego talentu i zdobył Oscara.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...