Ale kino+
alekino+
Film. Harry Potter: Czas magii

Harry Potter: Czas magii

Harry Potter: Decade of Magic
dokumentalny, USA, 2011, 30 min.

Premiera w Ale kino+: 17.07.2011 r.
5.00
343
10 głosy | 387 miejsce w rankingu
Harry Potter: Czas magii

Dokument, którego autorzy podsumowują wszystkie dotychczasowe filmy o Harrym Potterze, przyglądają się fenomenowi Małego Czarodzieja oraz temu, jak zmieniali się główni bohaterowie serii.

Siedmioksiąg autorstwa J. K. Rowling to opowieść o osieroconym chłopcu, bez entuzjazmu przygarniętym przez dalszą rodzinę. W dniu 11. urodzin dowiaduje się, że jest synem czarodziejów i zostaje przyjęty do Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Poznaje tam wrogów, przyjaciół oraz wiele się o sobie dowiaduje. Sukces serii nie przyszedł jednak od razu. W 1995 r. Rowling wysłała maszynopis do 15 wydawnictw, otrzymując wyłącznie odmowy. Ryzyko podjęło dwa lata później małe wydawnictwo Bloomsbury - dziś wydawniczy gigant.

Sukces książki skłonił Warner Bros. do zakupu praw. Wytwórnia chciała połączyć kilka tomów w jeden film, materiał okazał się jednak tak obfity, że nie tylko odstąpiono od pomysłu, ale ostatni tom podzielono na dwie części. Pierwsze dwa filmy powierzono Chrisowi Columbusowi. Zaskoczeniem dla fanów było przekazanie pałeczki reżyserskiej Alfonso Cuarónowi - nominowanemu do Oscara za dość brutalne "I twoją matkę też". Columbusa - wtedy już producenta serii - przekonała sygnowana przez Meksykanina ekranizacja "Małej księżniczki". Wybór okazał się trafiony, bo "Więzień Azkabanu" to jedna z najbardziej udanych części. Czwarty tom zekranizował Mike Newell. Reżyser "Donniego Brasco" otrzymał rekordowo niską gażę - zaledwie milion dolarów, co mogło mieć wpływ na to, że od "Zakonu Feniksa" serię przejął David Yates.

Tymczasem widzowie dorastali wraz z bohaterami. Harry (Daniel Radcliff), Ron (Rupert Grint) i Hermiona (Emma Watson) w niczym nie przypominają już słodkich dzieci z pierwszych części. Filmy stopniowo stawały się też coraz bardziej mroczne. W "Czarze Ognia" pojawił się przeciwnik Pottera - Voldemort (Ralph Fiennes), któremu dla efektu grozy twórcy komputerowo "obcięli" nos. "Dorosła" obsada jest zresztą fantastyczna - pojawiają się tu m.in.: Alan Rickman, Kenneth Brannagh, Gary Oldman i Helena Bonham Carter.

Ostatnia część, "Insygnia Śmierci II" wejdzie na ekrany polskich kin już 15 lipca.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...