Ale kino+
alekino+
Film. HATHI

HATHI


dramat, Kanada, 1998, 97 min.
reżyseria: Philippe Gautier
obsada: Begum Jamila, Begum Kahurun, Nanny Ama, Pyare Jan
Premiera w Ale kino+: 22.03.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 299 miejsce w rankingu

Producent "Mikrokosmosu" kręci w południowych Indiach film o hinduskim treserze słoni i jego przyjacielu Vikramie, czterotonowym czworonogu, który pada ofiarą nielegalnego handlu zwierzętami.

Pięć tysięcy lat temu w Indiach ludzie zaczęli chwytać i tresować słonie, aby móc wykorzystać je na wojnie, w pracy i w świątecznych paradach. Również i dziś wielu hinduskich mężczyzn żyje z tresury i handlu słoniami. Nastoletni Makbul (Noorullah), tak jak jego ojciec i dziadek, wbrew ostrzeżeniom swojej matki, codziennie zapuszcza się do dżungli, aby tam uczyć się wielowiekowej tradycji obchodzenia się z gigantycznymi czworonogami. Pod jego opiekę dostaje się Vikram, niedawno urodzone słoniątko. Kiedy jednak ojciec Makbula umiera, chłopak - za młody, aby podjąć pracę jako zawodowy treser - musi szukać zatrudnienia w sąsiedniej wiosce, z dala od słoni. Kiedy powraca, już jako mężczyzna (Kawadi Makbul), praca w lesie kończy się, a rząd nie potrzebuje nowych handlarzy i treserów. Vikram zostaje sprzedany, a Makbul otrzymuje zadanie dostarczenia go do nowego właściciela. Opuszczają więc lasy południowych Indii i udają się na północ, na targi zwierząt. Tam Makbul zdaje sobie sprawę, że nowy właściciel Vikrama jest skorumpowanym dealerem. Zwierzę trafia do brutalnego poganiacza słoni, którego wkrótce zabija. Makbul postanawia uratować przyjaciela od pewnej śmierci. Razem z Vikramem wyrusza więc w długą podróż ku niepewnej przyszłości, bez gwarancji, że gdziekolwiek jeszcze będą mogli poczuć się bezpiecznie.

Urodzony we Francji PHILIPPE GAUTIER, producent słynnego, nagrodzonego w Cannes "Mikrokosmosu" (1996) i o pięć lat późniejszego "Makrokosmosu", za swój reżyserski debiut zrealizowany w Indiach otrzymał nagrody m.in. na festiwalach w Valladolid i Mannheim-Heidelbergu. "Hathi" zaskoczył jurorów niezwykłym klimatem i sposobem opowiadania - dziwił fakt, że film tak mocno przesycony tradycją wschodu zrealizował kanadyjski producent i reżyser videoklipów. Gautier, choć po raz pierwszy podjął się reżyserii filmu, już wcześniej zdobył godne szacunku doświadczenie. Sztuki filmowej uczył się m.in. od samego Johna Boormana ("Excalibur", "Leo ostatni"), a jego niezwykły sposób prowadzenia kamery to wynik współpracy z Helmutem Newtonem, wybitnym niemieckim fotografem mody, którego zdjęcia przez wiele lat ukazywały się m.in. na łamach "Vogue". O swoim debiutanckim filmie pisał: "To opowieść o człowieku i słoniu, których łączą wieki tradycji, ale którzy maja coraz mniejsze prawo istnienia w świecie, który nazywają swoim własnym".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...