Ale kino+
alekino+
Film. HAWKING

HAWKING


dramat biograficzny, Wlk. Brytania, 2004, 88 min.
reżyseria: Philip Martin
obsada: Benedict Cumberbatch, Lisa Dillon, Michael Brandon, Tom Hodgkins
Premiera w Ale kino+: 3.02.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 121 miejsce w rankingu

Poruszająca historia jednego z największych współczesnych fizyków teoretycznych, który na szczyt naukowej kariery wjechał na wózku inwalidzkim.

Biograficzny film Philipa Martina rozpoczyna scena, w której Stephen Hawking (Benedict Cumberbatch), późniejszy rewolucjonista w dziedzinie astrofizyki i autor przełomowej teorii o wielkim wybuchu, obchodzi swoje 21. urodziny. Jest rok 1963. Hawking leży w ogrodzie ze swoją dziewczyną i opowiada jej o gwiazdach. Nagle czuje, że nie może się poruszyć. Po wielu drobiazgowych testach lekarze wydają wyrok: Stephen choruje na stwardnienie zanikowe boczne (SLA) i pozostały mu dwa lata życia. Tak zaczyna się historia jednego z największych naukowców XX wieku.

Stephen Hawking urodził się 8 stycznia 1942 roku jako syn znanego lekarza i biologa Franka Hawkinga. Był przeciętnym uczniem najpierw St. Albany School, a później Oxfordu, z którego przeniósł się na uniwersytet w Cambridge. Jako siedemnastolatek postanowił, że zostanie fizykiem, ale w Cambridge jako specjalizację wybrał astronomię. Po zdiagnozowaniu u niego SLA Hawking nie zrezygnował z uczelni. Już trzy lata później uzyskał tytuł doktora za pracę "Properties of the Expanding Universe", co zachęciło go do głębszych studiów nad kosmosem. Był już wtedy całkowicie sparaliżowany - choroba spowodowała nieodwracalne zmiany w kręgosłupie, szpiku i korze mózgowej, doprowadziła do zaniku mięśni i utraty mowy (Hawking porozumiewa się za pomocą syntezatora mowy). To nie przeszkodziło mu w pracy naukowej - jeszcze w latach 60. ogłosił swoją teorię wielkiego wybuchu o początkach wszechświata, a następnie sformułował wiele celnych tez na temat czarnych dziur i roli fizyki kwantowej w pierwszej fazie istnienia kosmosu. Szeroko znany stał się po opublikowaniu pracy "Krótka historia czasu", która szybko stała się bestsellerem (pod względem sprzedaży pobiła wydaną w tym samym roku, skandalizującą książkę Madonny "Sex"). Jest profesorem matematyki w Cambridge i w Kalifornijskim Instytucie Technologii w Pasadenie, członkiem Royal Society, a także laureatem wielu nagród i doktoratów honoris causa.

PHILIP MARTIN, reżyser biograficznego filmu o Hawkingu współpracował już wcześniej ze słynnym naukowcem przy popularnej telewizyjnej serii "Stephen Hawking's Universe". Wtedy też zafascynowała go niezwykła osobowość sparaliżowanego fizyka, który wydaje się zupełnie ignorować swoją chorobę (Hawking zagrał nawet gościnnie w jednym z odcinków serialu "Star Trek"). Dlatego w swoim filmie Martin chciał nie tylko podkreślić wpływ Hawkinga na nasze dzisiejsze rozumienie miejsca człowieka w kosmosie, ale również pokazać go jako człowieka, który postanowił być szczęśliwy wbrew wszystkiemu - nawet wbrew własnemu ciału.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...