Ale kino+
alekino+
Film. HAZARDZIŚCI

HAZARDZIŚCI

Rounders
dramat, USA, 1998, 121 min.
reżyseria: John Dahl
obsada: Edward Norton, Famke Janssen, John Turturro, Matt Damon
Premiera w Ale kino+: 31.12.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 544 miejsce w rankingu

Kultowy film dla wielbicieli pokera. Aktorski popis Matta Damona i Edwarda Nortona, którzy na potrzeby filmu przegrali w konkursie pokera 10 tysięcy dolarów z kasy studia Miramax.

Mike (Matt Damon) jest studentem uzależnionym od pokera. Z nałogu budzi się dopiero, kiedy przy karcianym stoliku przegrywa wszystko, co ma. Upokorzony postanawia rzucić hazard i uczciwie zacząć zarabiać na życie. Dopinguje go zresztą jego dziewczyna Jo (Gretchen Mol), zagorzała przeciwniczka pokerowej pasji Mike'a. Chłopak długo wytrzymuje w swoim postanowieniu: pracuje jako kierowca ciężarówki i mimo okazji nie siada do stolika. Sytuacja zmienia się jednak, kiedy z więzienia wychodzi kumpel Mike'a Worm (Edward Norton), który narobił sobie długów na okrągłe 20 tysięcy dolarów. Mike, ryzykując związek z Jo i jak się później okaże również własne życie, decyduje się pomóc przyjacielowi w biedzie, a to oznacza powrót do jaskini hazardu.

"Hazardziści" to dla wielbicieli kart lektura obowiązkowa. Zrealizowany z ogromną dbałością o realizm i detale od początku spodobał się zresztą znawcom tematu. Przy tworzeniu scenariusza współpracowali autentyczni mistrzowie i znawcy pokera. Głównym konsultantem był znany gracz Mike Selza, a w jednym z epizodów pojawił się mistrz świata z 1997 r., Johnny Chan. Zdjęcia kręcono w autentycznych nowojorskich klubach oraz w "mekce" pokerzystów - Taj Mahal Casino w Atlantic City. Co ciekawe, reżyser JOHN DAHL, żeby uwiarygodnić swoich bohaterów, głównych aktorów: Matta Damona i Edwarda Nortona wysłał ich na prawdziwy światowy konkurs gry w pokera. Koszty udziału (około 10 tysięcy dolarów) poniosło studio Miramax. Pierwszy odpadł Matt Damon, wyeliminowany podczas czterech pierwszych dni przez światową legendę pokera Doyle'a Brunsona. Norton utrzymał się w konkursie nieco dłużej, za to na planie wygrał negocjacje na temat palenia swojego bohatera. Worm, w którego miał się wcielić, według scenariusz miał być nałogowym palaczem, Norton jednak - zdecydowany przeciwnik papierosów - wywalczył sobie zmianę w scenariuszu. "Hazardziści", prezentowani w konkursie głównym na festiwalu w Wenecji, uważani są do dziś za najlepszy obraz Johna Dahla, twórcy głośnego "Fatalnego romansu" i "Podwójnej świadomości".




SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...