Ale kino+
alekino+
Film. HAZARDZISTA

HAZARDZISTA

Owning Mahowny
thriller, Kanada/Wlk. Brytania, 2003, 101 min.
reżyseria: Richard Kwietniowski
obsada: Chris Collins, John Hurt, Minnie Driver, Philip Seymour Hoffman
Premiera w Ale kino+: 18.12.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 542 miejsce w rankingu
HAZARDZISTA

Film oparty na faktach. Początek lat 80., Toronto. Dan Mahowny to młody pracownik Canadian Imperial Bank of Commerce. Jego kariera rozwija się błyskawicznie - już w wieku 24 lat awansuje na stanowisko zastępcy dyrektora działu.

Inteligentny, zrównoważony i nieco nieśmiały Dan (Philip Seymour Hoffman) ma coraz mniej czasu dla swojej dziewczyny Belindy (Minnie Driver), która ciągłą nieobecność narzeczonego tłumaczy jego pracoholizmem. W rzeczywistości jednak Dan każdą wolną chwilę poświęca swojej obsesyjnej pasji. Od 12 roku życia jest hazardzistą. Przyjemność sprawia mu sama gra, a nie nagroda, więc choć sporo wygrywa, pogrąża się w długach. O zwrot pieniędzy upomina się w końcu jego bukmacher Frank Perlin (Maury Chaykin). Dan odwiedza też często kasyno Victora Fossa (John Hurt), gdzie coraz więcej przegrywa. By pokryć rosnące długi, zaczyna dokonywać oszustw w księgowości swojego oddziału.

"Hazardzista" to ekranizacja bestsellerowej powieści "Stung" Gary'ego Rossa. Dziennikarz osnuł ją na podstawie rozmów z prawdziwym bohaterem, który dziś - po odsiedzeniu kilku lat więzienia - jest konsultantem firmy wykrywającej defraudacje. Film jest drugą pełnometrażową produkcją w dorobku, RICHARDA KWIETNIOWSKIEGO, którego debiut - "Miłość i śmierć na Long Island" - zdobył w 1997 roku nagrodę na MFF w Cannes. W postać Dana Mahowny'ego wcielił się Philip Seymour Hoffman. W "Hazardziście" partnerują mu nominowana do Oscara za "Buntownika z wyboru" Minnie Driver i John Hurt ("Człowiek słoń", "Bandyta"), który pracował już z reżyserem na planie jego debiutu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...