Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Hej, skarbie

Hej, skarbie

Precious
dramat, USA, 2009, 105 min.
reżyseria: Lee Daniels
obsada: Gabourey Sidibe, Lenny Kravitz, Mariah Carey, Mo'Nique, Paula Patton
Premiera w Ale kino+: 13.03.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 79 miejsce w rankingu
Hej, skarbie

Życie Claireece "Precious" Jones (Gabourey Sidibe), chorobliwie otyłej, czarnoskórej szesnastolatki, to niekończące się pasmo cierpień i upokorzeń. Obskurne mieszkanie na nowojorskim Harlemie dzieli ze znęcającą się nad nią fizycznie i psychicznie matką (Mo'Nique).

Kobieta całymi dniami gapi się w telewizor, a miłość i troskę o bliskich udaje jedynie przy pracownicy socjalnej, by nie stracić prawa do zasiłku. Na co dzień oskarża córkę o to, że odbiła jej męża. W rzeczywistości wiecznie nieobecny ojciec wykorzystuje seksualnie Precious, odkąd była mała. Dziewczyna ma z nim już jedno, dotknięte zespołem Downa dziecko i właśnie spodziewa się następnego. W tej sytuacji jedynym azylem dla marzącej o życiu gwiazdy Precious pozostaje szkoła. Chodzi do niej chętnie, choć do tej pory nie nauczyła się dobrze czytać ani pisać, a rówieśnicy nieustannie jej dokuczają. Claireece najbardziej lubi lekcje matematyki i skrycie fantazje o swoim nauczycielu. Niestety, po tym, jak kolejna ciąża dziewczyny wychodzi na jaw, Precious zostaje zawieszona w prawach ucznia. Nie daje za wygraną i postanawia kontynuować edukację w szkole specjalnej. Tam dzięki cierpliwej, ale stanowczej pannie Rain (Paula Patton) po raz pierwszy w życiu doświadcza ludzkiego ciepła. Powoli rodzi się w niej poczucie wartości i godności.

Premiera dramatu "Hej, skarbie" na festiwalu Sundance wywołała poruszenie. Filmowi przyznano Nagrodę Publiczności oraz Wielką Nagrodę Jury. W jego promocję zaangażowała się Oprah Winfrey, uznając że równie przenikliwe kino zasługuje na profesjonalną dystrybucję. Zrealizowany za wyjątkowo skromną, jak na amerykańskie warunki, kwotę 10 milionów dolarów film nie pozostawił obojętnymi również członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Z 6 nominacji do Oscara (w tym za najlepszy film, reżyserię i dla aktorki pierwszoplanowej) 2 zamieniły się w statuetki. W morzu blisko 80 wyróżnień przemysłu filmowego znalazło się też 5 nagród Independent Spirit Award, BAFTA i Złoty Glob. Film LEE DANIELSA ("Zawód zabójca") powstał na bazie niewydanej w Polsce powieści "Push" Sapphire z 1996 roku.

Nowojorska poetka, nie bacząc na obowiązującą polityczną poprawność, stworzyła bezkompromisowy obraz nowojorskiego getta drugiej połowy lat 80. "Ci ludzie nie są niewidzialni. Codziennie o nich słyszymy. Ale my ich kompletnie nie rozumiemy i chciałam pokazać, co kryje się za statystykami" - mówi o bohaterach książki autorka, która celowo przekraczała w niej granice, by wywołać wstrząs w czytelnikach. Daniels już po pierwszej lekturze uznał powieść za znakomity, choć ze względu na nagromadzenie opisów patologicznych zjawisk, niełatwy materiał na film. "Było pewne, że nie możemy opowiedzieć tego tak, jak mówi o tym książka. Jest zbyt hardcorowa". Scenarzyście Geoffreyowi Fletcherowi udało się złagodzić wydźwięk powieści, jednocześnie nie wypaczając jej sensu, za co został nagrodzony Oscarem.

Poszukując odpowiedniej dziewczyny do roli Precious twórcy filmu przesłuchali ponad 400 kandydatek w całym kraju. Odkryta po miesiącach castingów 24-letnia Gabourey Sidibe jako rdzenna mieszkanka Harlemu okazała się idealnym ucieleśnieniem głównej bohaterki. "Znam świat, o którym opowiada Lee. Co prawda we własnym domu nie doświadczyłam przemocy, ale z powodu tuszy wielokrotnie byłam poniżana. Spotykałam się z ignorancją, nietolerancją i brakiem szacunku. Swój ból przeniosłam na bohaterkę" - mówi Sidibe, dla której występ u Danielsa był pierwszym znaczącym doświadczeniem aktorskim. W roli wyrodnej matki dziewczyny przerażająco autentycznie wypadła znana aktorka komediowa Mo'Nique ("Grubazzzki", "Witaj w domu Panie Jenkins"). Za swoją niesamowitą, wywołującą dreszcze kreację otrzymała w pełni zasłużonego Oscara, dystansując m.in. Penélope Cruz i Maggie Gyllenhaal. Dzięki rozbudowaniu w scenariuszu niektórych postaci drugoplanowych, interesujące role miały okazję stworzyć także wielkie gwiazdy, jak pojawiający się w roli pielęgniarza Lenny Kravitz i Mariah Carey - trudno rozpoznawalna w roli pracownicy socjalnej, do której trafia Precious.

Po oscarowej gali, w trakcie której Daniels i jego aktorki siedzieli w pierwszych rzędach widowni, reżyser wyraził nadzieję, że powodzenie produkcji przyniesie trwałe zmiany w świadomości widzów. "Teraz czekam na moment, gdy sukces takiego filmu, jak nasz przestanie ludzi dziwić. Gdy ważniejszy od koloru skóry bohaterki stanie się jej wielki dramat. Wtedy dopiero będzie normalnie" - mówił.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...