Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. HENRY I JUNE

HENRY I JUNE

Henry & June
dramat, USA, 1990, 131 min.
reżyseria: Philip Kaufman
obsada: Fred Ward, Kevin Spacey, Maria de Medeiros, Uma Thurman
Premiera w Ale kino+: 16.06.2004 r.
3.00
343
3 głosy | 884 miejsce w rankingu
HENRY I JUNE
© Universal

Henry Miller to jedna z najbarwniejszych i najbardziej kontrowersyjnych postaci amerykańskiej literatury XX wieku. Film przedstawia jeden z epizodów burzliwego życia autora "Nexusa" - jego znajomość i romans z głośną pisarką Ana's Nin, na której dziennikach oparty został scenariusz.

W latach międzywojennych Henry Miller - w filmie gra go Fred Ward - znalazł się w Paryżu z mocnym postanowieniem zostania wielkim pisarzem. Amerykanin szybko przeniknął do środowiska paryskiej bohemy, w której nie brakowało zresztą w owym czasie innych przybyszów ze Stanów Zjednoczonych, szukających we Francji artystycznych inspiracji. Paryską przygodę Henry'ego finansowała jego piękna żona June (młodziutka Uma Thurman, która dopiero co zachwyciła światową publiczność rolą w "Niebezpiecznych związkach"); pisarz uczynił ją bohaterką swojej pierwszej, niepublikowanej jeszcze powieści, słynnego "Zwrotnika Raka". Pewnego dnia na drodze Millera stanęła Anais Nin (Maria de Medeiros), wyzwolona od obyczajowych przesądów wolnomyślicielka i utalentowana literatka. Para pisarzy szybko znalazła wspólny język, zarówno na gruncie literackim jak i erotycznym; to właśnie dzięki pomocy Nin udało się Millerowi w końcu wydać "Zwrotnik Raka". Sytuacja komplikuje się, kiedy w Paryżu pojawia się June. Żona pisarza nie jest zachwycona sposobem w jaki została opisana w "Zwrotniku...", ulega natomiast fascynacji osobą Anais Nin. W ten sposób powstaje niekonwencjonalny miłosny trójkąt. Nin, która doświadczenia seksualne traktowała w dużym stopniu jako materiał literacki, opisze później ze szczegółami swoje miłosno-erotyczne relacje z June i Henry Millerami w swoich dziennikach.

PHILIP KAUFMAN jest reżyserem wsławionym znakomitą ekranizacją filmu "Nieznośnej lekkości bytu".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...