Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. HENRYK V

HENRYK V

Henry V
dramat, Wlk. Brytania, 1989, 137 min.
reżyseria: Kenneth Branagh
obsada: Derek Jacobi, Ian Holm, Kenneth Branagh, Simon Shepherd
Premiera w Ale kino+: 16.05.2007 r.
2.00
343
2 głosy | 601 miejsce w rankingu
1
2

Arcydzieło Kennetha Branagha i rewolucja w kinie szekspirowskim. Rewolucja tym bardziej zaskakująca, że dokonał jej niespełna 30-letni aktor debiutujący w roli reżysera.

W następnej dekadzie Branagh miał wyrosnąć na jednego z najważniejszych filmowców brytyjskich i bezdyskusyjnie najwybitniejszego ekranizatora sztuk Shakespeare'a we współczesnym kinie.

Akcja "Henryka V" toczy się podczas Wojny Stuletniej i koncentruje się wokół bitwy pod Azincourt (1415), w której wojska angielskie rozbiły w puch o wiele liczniejszą armię francuską. Branagh w ślad za Shakespeare'm skupił się na postaci młodego króla Henryka, który musi wziąć na barki zadanie niemal ponad ludzkie siły: odpowiedzialność za Królestwo, swoją armię i przyszłość narodu.

"Henryk V" został po raz pierwszy zekranizowany w 1945 r. przez samego sir Oliviera. W kontekście II Wojny Światowej sztuka odczytywana była wówczas jako manifest brytyjskiego patriotyzmu. KENNETH BRANAGH poszedł inną drogą; jego film, z niezwykle krwawą, naturalistyczną sceną bitwy ma wydźwięk zdecydowanie antywojenny. Prawdziwą rewelacją była jednak nie pacyfistyczna interpretacja utworu Shakespeare'a lecz sposób w jaki Branagh przeniósł do kina tekst mistrza. Młody Brytyjczyk połączył ogień z wodą. Kazał aktorom mówić szekspirowskim, wierszowanym dialogiem w archaicznej angielszczyźnie, wykorzystał też pełny tekst dzieła bez żadnych skrótów i uproszczeń. Jednocześnie jednak potraktował sztukę na wskroś współcześnie: użył nowoczesnych środków filmowej ekspresji, a konwencja gry aktorskiej była jak najdalsza od teatralnej sztuczności. Wyszedł z tego Shakespeare aktualny, o wielkiej sile wyrazu, przemawiający do dzisiejszego widza. Docenili to krytycy obsypując film deszczem nagród, w tym trzema nominacjami do Oscara, sześcioma do BAFTY i Europejskim Nagrodami Filmowymi w najważniejszych kategoriach. Największe pochwały zebrał sam reżyser i scenarzysta odtwarzający również rolę króla Henryka - po tej kreacji Branagh zaczął być nazywany następcą Laurence'a Oliviera.

"Henryk V" zapoczątkował w kinie lat 90. modę na Shakespeare'a. Prym wiódł tu oczywiście sam Branagh, z równie znakomitymi co "Henryk V" ekranizacjami "Wiele hałasu o nic", "Hamleta" i "Straconych zachodów miłości".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...