Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. HENRYK VIII I JEGO 6 ŻON

HENRYK VIII I JEGO 6 ŻON

Henry VIII and His Six Wives
film kostiumowy, Wlk. Brytania, 1972, 120 min.
reżyseria: Waris Hussein
obsada: Charlotte Rampling, Donald Pleasence, Frances Cuka, Keith Michell
Premiera w Ale kino+: 2.04.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 146 miejsce w rankingu

Film zrealizowany na podstawie serialu telewizji BBC, poświęconego życiu Henryka VIII oraz jego sześciu żonom.

Leżący już na łożu śmierci król (Keith Michell) wspomina swoje burzliwe życie. Jego pierwszą żoną była Katarzyna Aragońska (Frances Cuka), córka hiszpańskich królów katolickich, Isabeli i Fernanda. Syn, który urodził się z tego związku zmarł w 52 dni po narodzeniu. Kiedy na dworze królewskim pojawia się Anna Boleyn (Charlotte Rampling), będąca jedną z dam dworu królowej, Henryk VIII zakochuje się w niej i stara się ją nakłonić, by została jego kochanką. Anna zgadza się pod warunkiem jednak, że stanie się jego prawnie poślubioną małżonką. Henryk postanawia unieważnić małżeństwo z Katarzyną, przez co popada w konflikt z papieżem. W końcu jednak osiąga swój cel: otrzymuje rozwód i poślubia Annę. Kiedy i Anna nie daje mu tak upragnionego syna, oskarża ją fałszywie o zdradę i skazuje na śmierć przez ścięcie głowy. Po Annie ma jeszcze cztery żony, z których jedna (Jane Seymour) umiera śmiercią naturalną, z drugą (Anne de Cleves) rozwodzi się, trzecią (Katarzyna Howard) skazuje na ścięcie, a ostatnia z nich (Katarzyna Parr) towarzyszy mu aż do jego śmierci.

Chociaż biografia Henryka VIII inspirowała filmowców wielokrotnie (m.in. Charlesa Laughtona i Richarda Burtona), to właśnie zrealizowany w roku 1971 przez BBC serial "Sześć żon Henryka VIII", a zwłaszcza rola Keitha Mitchella zapisała się na trwałe w masowej wyobraźni. W dwa lata później nakręcono więc fabularny film, oparty w dużym stopniu na serialowym scenariuszu i angażujący ponownie Mitchella to tytułowej roli króla. Z konieczności biografia Henryka VIII została okrojona, a portret każdej z żon, którym w serialu poświęcano oddzielny odcinek, mocno uszczuplony. W efekcie powstał więc obraz niezwykle gęsty od wydarzeń, pokazujący życie słynnego władcy, kochanka, tyrana i zakompleksionego mężczyzny jako niekończący się kalejdoskop faktów, osób, decyzji i słów. Mimo że reżyser WARIS HUSSEIN pod względem narracyjnym przyjął perspektywę znakomicie granego przez Mitchella Henryka VIII, to właśnie jego żony okazują się w filmie najbardziej intrygujące (wyróżnić należy zwłaszcza występ Charlotte Rampling i Jane Asher) - osamotnione, traktowane jak marionetki, a jednocześnie w imponujący sposób walczące o godność i miłość.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...