Ale kino+
alekino+
Film. Herge: Twórca Tintina

Herge: Twórca Tintina

Discovering Herge
film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2011, 52 min.
reżyseria: Lyndy Seville

Premiera w Ale kino+: 26.08.2012 r.
343
Herge: Twórca Tintina
1
2

Dokument Lyndy Seville ma dwóch bohaterów. Pierwszym jest Herge, kultowy belgijski twórca komiksów, klasyk gatunku. Drugim jest Tintin, postać powołana do życia przez Herge'a w 1929 roku, jeden z najbardziej sugestywnych komiksowych bohaterów XX wieku.

"Przygody Tintina" to coś więcej niż komiks. Stworzona przez Herge'a saga jest instytucją współczesnej kultury. Rozpoczęte pod koniec lat 20. XX wieku "Przygody" były kontynuowane przez kilka dekad, rozeszły się w nakładzie przekraczającym 200 milionów egzemplarzy, przetłumaczono je na 60 języków. Na Tintinie wychowały się pokolenia miłośników komiksu.

"Odkrywając Herge'a" to dokument, który przybliża dzieje Tintina, i ściśle z nimi splecioną biografię jego twórcy, Georgesa Remi, publikującego pod pseudonimem Herge (utworzonym z odwróconych inicjałów jego imienia i nazwiska). To także film o historii Europy XX wieku. Tintin był bowiem dzieckiem wyjątkowo burzliwej epoki. Postać stworzona przez Herge'a to wścibski dziennikarz, podróżujący po całej plancie, pakujący się ciągle w tarapaty, trafiający na trop coraz to nowych afer. Fenomen popularności komiksowej sagi tkwi w powabie egzotycznych wypraw, w świetnie skrojonych sensacyjnych intrygach; Tintin ucieleśnia marzenia młodych czytelników o życiu pełnym emocji, niebezpieczeństw, ciągłych zmian. W komiksach Herge'a odbija się jednak również, niczym w zwierciadle, historia polityczna Europy połowy XX wieku. Rosnące w siłę komunizm i faszyzm, II Wojna Światowa, kolonializm, wyścig zbrojeń, międzynarodowe szpiegostwo - to wszystko jest tłem dla przygód Tintina, bohatera który żyje w realnym świecie i właśnie zakorzenienie w rzeczywistości czyni go tak wiarygodnym. Dokument Lyndy Seville pokazuje również wpływ jaki na kształt komiksów miały poglądy polityczne samego Herge'a. Pochodzący z belgijskiej prowincji, wychowany w konserwatywnym katolickim środowisku Georges Remi w młodości bliski był kręgom prawicowym; niektórzy oskarżali go wręcz w latach międzywojennych o sympatie faszystowskie i rasizm. Poglądy rysownika zmieniały się zbiegiem czasu pod wpływem historycznych doświadczeń.

Herge umarł w 1982 roku; świat komiksu wyglądał wówczas zupełnie inaczej niż w latach narodzin Tintina. Na scenie pojawili się inni, nowocześniejsi bohaterowie, zmienił się styl powieści graficznych. A jednak, mimo iż Tintin skończy niedługo sto lat, jego popularność nie słabnie. Niedawno Centrum Pompidou urządziło wielką wystawę poświęconą twórczości Herge'a. W 2011 Steven Spielberg nakręcił spektakularną ekranizację Tintina. Efekt? Oczywiście wielki sukces, Tintin jest bowiem nieśmiertelny!


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...