Ale kino+
alekino+
Film. Hibernatus

Hibernatus


komedia, Francja/Włochy, 1969, 82 min.
reżyseria: Edouard Molinaro
obsada: Claude Gensac, Louis de Funes, Michael Lonsdale, Olivier de Funes
Premiera w Ale kino+: 15.07.2013 r.
5.00
343
10 głosy | 29 miejsce w rankingu
Hibernatus

Louis de Funes jako rzutki przedsiębiorca, który dowiaduje się, że rozmrożony z bryły lodu człowiek to jego krewny... "Hibernatus" to szalona komedia w reżyserii Edouarda Molinaro, dwukrotnie nominowanego do Oscara® twórcy "Klatki dla ptaków".

Wyprawa na biegun skutkuje niezwykłym znaleziskiem: w bryle lodu naukowcy odkrywają doskonale zakonserwowane ciało mężczyzny. Jest nim Paul Fournier (Bernard Alane), który przetrwał w lodzie ponad pół wieku. Trudnej operacji odmrożenia hibernatusa podejmie się światowej sławy specjalista w tej dziedzinie, profesor Edouard Lauriebat (Michael Lonsdale). Z dnia na dzień przemysłowiec Hubert de Tartas (Louis de Funes) dowiaduje się, że hibernatus jest przodkiem jego żony Edmée (Claude Gensac)... Całe życie rodzinne, łącznie z planowanym ślubem syna, Didiera (Olivier de Funes) stanie na głowie. Aby ograniczyć szok, którego może doznać obudzony po sześćdziesięciu latach Fournier, konieczne jest odtworzenie warunków życia, zbliżonych to tych, które zapamiętał z początków XX wieku.

Reżyser EDOUARD MOLINARO główną rolę w "Hibernatusie" powierzył Louisowi de Funesowi. Obaj twórcy spotkali się na planie filmowym już przy okazji realizacji "Oscara" z 1967 r. I choć wtedy współpraca nie obyła się bez zgrzytów, reżyser był w pełni świadomy, że de Funes stanowi niezaprzeczalną markę i ma ogromny talent. Już od lat 60. de Funes - w młodości pianista w szemranych knajpkach nieopodal placu Pigalle - jest synonimem francuskiej komedii. Sam nigdy nienagradzany, przez całe życie zawodowe otrzymał tylko honorowego Cezara, wystąpił w wielu klasykach komedii jak "Wielka włóczęga" Gérarda Oury'ego, czy nominowane do Złotego Globu "Przygody Rabina Jakuba". W "Hibernatusie" zagrał również Olivier de Funes, syn Loiusa. W roli profesora Lauriebata wystąpił Michael Lonsdale. Ten francuski aktor, doskonale władający także angielskim znany jest m.in. jako Hugo Drax, antagonista Jamesa Bonda w "Moonrakerze". W 1974 r. Lonsdale otrzymał nominację do nagrody BAFTA za świetną rolę w "Dniu szakala" Freda Zinnemanna.

CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...