Ale kino+
alekino+
Film. High Art

High Art


dramat, USA, 1998, 101 min.
reżyseria: Lisa Cholodenko
obsada: Ally Sheedy, Patricia Clarkson, Radha Mitchell
Premiera w Ale kino+: 7.07.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 407 miejsce w rankingu
High Art

Świetnie przyjęty na festiwalu Sundance fabularny debiut Lisy Cholodenko. "High Art" to opowieść o miłości między dwiema kobietami, odkrywaniu własnej tożsamości, mrokach życia cyganerii artystycznej i tytułowej sztuce, która jest równie trudną i niebezpieczną grą, co niespodziewany romans.

Syd (Radha Mitchell) jest ambitną dziewczyną z Nowego Jorku. Właśnie zdobyła wymarzoną pracę w prestiżowym magazynie o fotografii "Frame". Syd jest młodszą redaktorką, ale widzi swoje miejsce na wyższym stanowisku. Niespodziewanie okazuje się, że bohaterka ma bilet do awansu na wyciągnięcie ręki. Tym "biletem" może stać się sąsiadka Syd, niejaka Lucy Berliner (Ally Sheedy).

Pewnego dnia sufit w łazience Syd zaczyna przeciekać. Dziewczyna wybiera się do sąsiadów z góry, aby zatamować powódź. Mieszkanie piętro wyżej okazuje się jaskinią artystycznej cyganerii; trwa tam niekończące się przyjęcie, na którym głównym daniem jest heroina. Uwagę Syd przyciągają wiszące na ścianach fantastyczne fotografie. Ich autorką jest gospodyni mieszkania, Lucy Berliner. Bohaterce to nazwisko nic nie mówi, ale ludzie z branży znają je doskonale. Dziesięć lat wcześniej Berliner była gwiazdą, Nowy Jork zabijał się o jej zdjęcia. Fotografka nie wytrzymała jednak presji, zerwała wszelkie kontakty, przestała pokazywać prace i uciekła do Europy. Teraz wróciła z niemiecką kochanką Gretą (Patricia Clarkson), kiedyś aktorką grającą u Fassbindera, dziś pogrążoną w heroinowym transie narkomanką. Lucy również sporo bierze i twierdzi, że jako artystka przeszła na emeryturę. Syd jest gotowa na wszystko, aby to zmienić. Proponuje publikację nowych zdjęć Berliner we "Frame". Powrót słynnej artystki może być sensacją. Sukces projektu otworzy przed Syd drzwi do wielkiej kariery, w razie porażki będzie skończona. Dziewczyna bierze się energicznie do pracy, ale nie potrafi oddzielić spraw zawodowych od uczuć. Jej fascynacja Berliner zmienia się w miłość, kobiety zostają kochankami. Syd, która odkrywa właśnie swoją lesbijską tożsamość, musi sobie odpowiedzieć na pytanie: czy potrafi pogodzić miłość z pracą i jaką cenę jest gotowa za to zapłacić.

"High Art" - niskobudżetowa, niezależna produkcja - ma dziś status filmu kultowego, zwłaszcza w środowiskach LGBT. Debiutująca LISA CHOLODENKO przedstawia Syd - bohaterkę, która przechodzi podwójną inicjację. Po pierwsze wkracza w dekadencki, przesycony oparami narkotyków świat nowojorskiej cyganerii artystycznej. Po drugie, odkrywa swoją homoseksualną tożsamość, wchodząc w zupełnie nową dla siebie przestrzeń uczuć, emocji i erotyki. Równie ciekawą postacią jest Lucy Berliner, artystka, która staje się przedmiotem najpierw zawodowej, a potem erotycznej fascynacji młodej bohaterki. Lisa Cholodenko stworzyła Berliner na wzór legendy nowojorskiej sceny sztuki niezależnej, słynnej fotografki Nan Goldin.

Lisie Cholodenko udało się zmieścić w formule dramatu opowieść rozgrywającą się na skrzyżowaniu różnych konfliktów: uczuć i ambicji zawodowych, heteroseksualizmu i homoseksualizmu, szczerości i wyrachowania, mieszczańskiego, bezpiecznego świata yuppies i pociągającego, choć ryzykowanego stylu życia artystycznej bohemy.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...