Ale kino+
alekino+
Film. Hilary i Jackie

Hilary i Jackie

Hilary and Jackie
dramat obyczajowy, Wlk. Brytania, 1998, 119 min.
reżyseria: Anand Tucker
obsada: David Morrissey, Emily Watson, James Frain, Rachel Griffiths
Premiera w Ale kino+: 18.09.2017 r.
5.00
343
5 głosy | 28 miejsce w rankingu
Hilary i Jackie
© IMG Global. ALL RIGHTS RESERVED.
1
2

Oparta na faktach opowieść o słynnej wiolonczelistce, której karierę przyćmiła śmiertelna choroba i nieudane życie uczuciowe.

"Hilary i Jackie", drugi kinowy film w karierze ANANDA TUCKERA, to ekranizacja nietypowej biograficznej książki rodzeństwa Hilary i Piers'a du Pré, siostry i brata jednej z najsłynniejszych i najbardziej utalentowanych wiolonczelistek XX wieku. Ich powieść "Geniusz w rodzinie" jest intymnym zapisem wspólnych wspomnień o genialnej siostrze, w których zabawne anegdoty z dzieciństwa kontrapunktują smutną opowieść o trudnej relacji dwóch sióstr, złamanej przez zazdrość i tragiczną chorobę Jackie.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. w Anglii. Kilkuletnie siostry du Pré, Hilary (Rachel Griffiths) i Jackie (Emily Watson) pod okiem matki, nauczycielki fortepianu (Celia Imrie) ćwiczą grę na swoich instrumentach. Wkrótce okazuje się, że o ile Jackie jest przeciętną wiolonczelistką, Hilary, która gra na flecie, zapowiada się na świetną instrumentalistkę. Mimo tego dziewczynki są sobie bardzo bliskie, choć matka próbuje wzbudzać w nich niezdrową rywalizację, spychając wciąż Jackie w cień lepiej rokującej Hilary. Z czasem role się odwracają, zwłaszcza kiedy Hilary - wbrew radom siostry - wychodzi za mąż za Kiffera (David Morrissey) i poświęca się rodzinie. Jackie zaczyna coraz więcej koncertować i niebawem zyskuje opinię jednej z najzdolniejszych współczesnych wiolonczelistek, jej siostra zaś czuje się spełniona jako żona i matka. Kariera nie idzie jednak w parze z osobistym szczęściem. Rozpada się małżeństwo Jackie z utalentowanym pianistą i dyrygentem Danielem Barenboimem (James Frain), a wkrótce lekarze wykrywają u genialnej pianistki początki stwardnienia rozsianego. Artystka, której sukcesy muzyczne nie wynagradzają złamanego życia osobistego, postanawia zaznać trochę radości kosztem małżeństwa swojej siostry.

W filmie wirtuozkę fenomenalnie zagrała jedna z najlepszych dzisiejszych angielskich aktorek, nagrodzona za tę role nominacją do Oscara i Złotym Globem Emily Watson. Jej kariera zaczęła się zaledwie dwa lata wcześniej, kiedy wcieliła się w główną rolę w znakomitym dramacie "Przełamując fale" Larsa von Triera, za który otrzymała nominacje do Oscara i Złotego Globu, a także Europejską Nagrodę Filmową. Kreacja, jaką stworzyła w filmie Tuckera zaliczana jest do jej największych osiągnięć - krytykom zaimponowała perfekcyjnym warsztatem aktorskim i niezwykłymi zdolnościami naśladowczymi: nawet sposób, w jaki imituje grę na wiolonczeli do złudzenia przypomina ruchy samej du Pré.

Dzięki wykorzystaniu w "Hilary i Jackie" wielu nagrań archiwalnych, film jest też rarytasem dla wielbicieli muzyki poważnej. Usłyszeć można m.in. koncert e-moll Elgara w wykonaniu filadelfijskich filharmoników pod batutą Daniela Barenboima (interpretacja du Pré uważana jest za najważniejszą w historii muzyki), fragmenty II Suity h-moll Bacha, sonaty wiolonczelowe Johannesa Brahmsa i Césara Francka oraz napisane specjalnie na potrzeby ekranizacji utwory kompozytora filmowego i teatralnego Barringtona Phelounga.

Film był ogromnym sukcesem dla Tuckera, który wcześniej zajmował się głównie produkcjami telewizyjnymi. Reżyser otrzymał nagrodę British Independent Film Award, a jego obraz trafił do konkursu głównego festiwalu w Wenecji.
SERIALE

Las

Las

Mroczny i wciągający serial kryminalny.


Most nad Sundem 4

Most nad Sundem 4

Finałowy sezon skandynawskiego serialu kryminalnego. W każdą niedzielę o 20:10.


Endeavour 5

Endeavour 5

Piąty sezon serialu o przygodach młodego detektywa Morse'a w każdą środę, o 20:10.


Hassel

Hassel

Ekranizacja powieści Olova Svedelida o detektywie, który nie cofnie się przed niczym w swoim śledztwie.