Ale kino+
alekino+
Film. HIMALAYA - DZIECIŃSTWO PRZYWÓDCY

HIMALAYA - DZIECIŃSTWO PRZYWÓDCY

Himalaya - l'enfance d'un chef
dramat, Francja/Szwajcaria/Wlk. Brytania/Nepal, 1999, 103 min.
reżyseria: Eric Valli
obsada: Gurgon Kyap, Karma Wangel, Lhakpa Tsamchoe, Thilen Lhondup
Premiera w Ale kino+: 3.05.2007 r.
4.67
343
14 głosy | 135 miejsce w rankingu

W ukrytej pomiędzy szczytami Himalajów wiosce trwa spór o stanowisko wodza. Nominowany do Oscara, zachwycający świeżością film o rywalizacji wiekowej tradycji z zapatrzoną w przyszłość, zuchwałą młodością.

W Himalajach, na wysokości 5 tysięcy metrów, leży zapomniana wioska Dolpo. Kiedy ginie wódz Dolpo, jego ojciec, charyzmatyczny Tinle (Thilen Lhondup) nie zgadza się, żeby jego obowiązki przejął przyjaciel zmarłego - Karma (Gurgon Kyap). Uważa, że Karma jest odpowiedzialny za śmierć wodza i że w dodatku ma ochotę na wdowę po zmarłym, Pemę (Lhakpa Tsamchoe). Jednym z obowiązków wodza jest przeprowadzenie przez góry stada jaków obładowanych dostawą soli. Sól mieszkańcy wioski przez cały rok zbierają w okolicznych kopalniach, aby później wymienić ją na zboże, które pozwoli im przeżyć zimę. Sędziwy Tinle postanawia, że sam przeprowadzi karawanę, a pomoże mu w tym wnuk Passanga (Karma Wangel). Karma nie daje jednak za wygraną. Wbrew decyzji Tinle sam pierwszy zabiera stado w góry. Starzec, w towarzystwie wnuka i drugiego syna, lamy Norbu (Karma Tensing) decyduje się wyruszyć za nimi.

"Himalayę", trzykrotnego zwycięzcę na Flanders International Film Festival, krytycy okrzyknęli egzotyką w szlachetnym wydaniu. Film ERICA VALLI, francuskiego reżysera i fotografika (otrzymał trzy prestiżowe nagrody World Press Awards) wymykał się wszelkim stereotypom związanym z kinem etnograficznym. Pozostawał wolny od grzechu "cepeliowatości" i jednocześnie dystansował się od modnego, podrabianego realizmu magicznego.

"Himalaya", w której wędrówka jaków przypomina do złudzenia spęd bydła żywcem wyjęty z westernu, jak klasyczny western, ma formę moralitetu. Valli dyskretnie jednak rysuje konflikt między młodością a starością, między wiernością odwiecznym zasadom, a dążeniem ku nowemu. Stare symbolizuje wiekowy Tinle, Nowe pozostaje w rękach zuchwałego Karmy, który jako pierwszy sprzeciwi się wielowiekowej tradycji, według której dzień wymarszu jaków wyznaczają lamowie.

Valli, który już za swój dokument "Birdnesters of Thailand" (1991) zdobył nominację do Oscara, dzięki "Himalayi" po raz drugi zjawił się na oscarowej gali, podczas której jego obraz walczył o statuetkę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Ponadto himalajski moralitet zdobył dwa Cezary, nagrodę publiczności na Canberra International Film Festival, nagrodę na Huelva Latin American Film Festival i nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej za najlepsze zdjęcia.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...