Ale kino+
alekino+
Film. Hipnotyzer

Hipnotyzer

5.00
343
10 głosy | 13 miejsce w rankingu
Hipnotyzer
© 2012 AB Svensk Filmindustri, Sonet Film AB, Filmpool Nord AB.

Ekranizacja bestsellerowego thrillera Larsa Keplera w reżyserii trzykrotnie nominowanego do Oscara Lasse Hallströma ("Co gryzie Gilberta Grape'a", "Wbrew regułom").

Komisarz Joona Linna (Tobias Zilliacus) prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa. Z całej rodziny ocalał tylko nastoletni chłopak. Ponieważ jest w ciężkim stanie i nie można wydobyć od niego zeznań, Linna prosi o pomoc znanego psychiatrę Erika M. Barka (Mikael Persbrandt), przed laty eksperymentującego z hipnozą. Bark łamie złożoną samemu sobie obietnicę, że już nigdy więcej nie będzie praktykował hipnozy i rozpoczyna śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb najmroczniejszych zakątków umysłu. Inicjuje tym samym serię dramatycznych wydarzeń, które narażą na niebezpieczeństwo nie tylko jego, ale i najbliższych.

Scenariusz "Hipnotyzera" powstał na podstawie bestsellerowej książki pod tym samym tytułem, której autorem jest Lars Kepler. Książka została wydana w 2009 roku i w samej tylko Szwecji sprzedała się w ponad 600 tysiącach egzemplarzy. Została przetłumaczona na trzydzieści cztery języki i wydana w trzydziestu ośmiu krajach. W 2010 roku Lars Kepler znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się autorów powieści kryminalnych z ponad milionem sprzedanych egzemplarzy swoich książek w samej Szwecji. "Hipnotyzer" jest pierwszą z planowanych ośmiu części serii kryminałów o komisarzu Joonie Linna. Wszystkie zostaną przeniesione na duży ekran. Druga część zatytułowana "Kontrakt Paganiniego" ukazała się w 2010 roku, a rok później trzecia - "The Fire Witness". Prawa do dystrybucji ekranizacji książek Keplera zostały sprzedane do ponad trzydziestu krajów spoza Skandynawii. Reżyserem drugiej z planowanych adaptacji filmowych serii Keplera, "Kontraktu Paganiniego", będzie Kjell Sundvall.
Reżyser "Hipnotyzera", LASSE HALLSTRÖM, to jeden z najbardziej znanych szwedzkich reżyserów, pracujący na stałe w Hollywood. Przełomem w jego karierze był film "Moje pieskie życie" (1985), który przyniósł mu nominację do Oscara i zwrócił na niego uwagę publiczności i krytyków. W ciągu ostatnich dwudziestu lat pracował w Hollywood, reżyserując takie filmy, jak "Co gryzie Gilberta Grape'a", "Miłosna rozgrywka", "Wbrew regułom", "Czekolada", "Kroniki portowe", "Wciąż ją kocham", czy ostatnio "Połów szczęścia w Jemenie". Ma także na koncie ekranizacje książek dla dzieci autorstwa Astrid Lindgren: "Dzieci z Bullerbyn" oraz "Dzieci z Bullerbyn: Nowe przygody".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...