Ale kino+
alekino+
Film. Histeria

Histeria

Hysteria
komedia kostiumowa, Wlk. Brytania/Francja/Niemcy/Luksemburg, 2011, 95 min.
reżyseria: Tanya Wexler
obsada: Felicity Jones, Hugh Dancy, Jonathan Pryce, Maggie Gyllenhaal, Rupert Everett
Premiera w Ale kino+: 29.11.2013 r.
4.67
343
14 głosy | 16 miejsce w rankingu
Histeria

Londyn, rok 1880. Młody lekarz Mortimer Granville (Hugh Dancy) bezskutecznie próbuje przekonać przełożonych wdrażania w leczeniu nowinek medycznych. Wyrzucony z kolejnego szpitala za przesadne przywiązanie do higieny, znajduje zatrudnienie w gabinecie największego w mieście specjalisty od chorób kobiecych, doktora Roberta Dalrymple'a (Jonathan Pryce).

Odtąd obowiązkiem Mortimera jest uzdrawianie kobiet z histerii, przypadłości leczonej za pomocą ręcznego masażu kobiecych narządów, doprowadzającego je do paroksyzmów skurczy. Wiadomość o nowym przystojnym asystencie doktora rozchodzi się błyskawicznie wśród bogatych pań, które ustawiają się w kolejce do zabiegu. Wkrótce Mortimer zaręcza się z młodszą córką doktora - poukładaną i wszechstronnie utalentowaną Emily (Felicity Jones). Jego dobrą passę przerywają bolesne skurcze ręki, przez które znów traci pracę i narzeczoną. Na dodatek zmaga się z dezaprobatą drugiej córki Dalrymple'a - zaangażowanej społecznie i gardzącej wygodnym mieszczańskim życiem Charlotte (Maggie Gyllenhaal). W trudnych chwilach Mortimer może liczyć na pomoc zafascynowanego elektrycznością ekscentrycznego przyjaciela, lorda Edmunda St. John-Smythe'a (Rupert Everett). Dzięki jego wynalazkowi, elektrycznej miotełce do kurzu, wpada na pomysł masażera, który zrewolucjonizuje leczenie kobiecej przypadłości.

"Komedia romantyczna z pozytywnymi wibracjami" - głosi polskie hasło reklamowe "Histerii", przedstawiającej historię powstania wibratora. "Przenośny masażer elektryczny", jak z początku go nazywano, powstał jako urządzenie medyczne służące leczeniu kobiecej przypadłości, zwanej histerią. Schorzenie diagnozowano u niemal jednej czwartej mieszkanek Londynu na podstawie tak różnych objawów, jak: niepokój, ból głowy, nimfomania, oziębłość, bezsenność, melancholia czy nawet zbyt bezpośredni sposób bycia. Zalecaną terapią był "masaż leczniczy" kobiecych narządów. Zabieg nie budził erotycznych skojarzeń i miał na celu zmniejszenie napięcia układu nerwowego. Histerię skreślono z oficjalnej listy chorób ostatecznie w połowie XX stulecia.

Zderzenie pruderii Anglii czasów wiktoriańskich z biografią lekarza wymyślającego maszynkę, która stała się najpopularniejszą na świecie zabawką erotyczną, wydało się znakomitym materiałem na komedię producentce Tracey Becker. - Nie mogła to być kolejna zakurzona biografia. To musiała być błyskotliwa komedia romantyczna i historia, która mówi o czymś więcej, niż tylko o wynalezieniu wibratora, historia o duchu przemian - wspomina zaangażowana w powstanie oscarowego "Marzyciela" Becker. "Histeria" pokazuje czasy drugiej rewolucji przemysłowej, początek ery elektryczności i techniki. To także czas rodzącego się ruchu sufrażystek, które zaczęły odważnie upominać się o prawo kobiet do dokonywania własnych wyborów. Przy zachowaniu realiów epoki "Histeria" to doskonała propozycja dla wszystkich ceniących odrębność brytyjskiego humoru.

Scenariusz autorstwa duetu Stephen Dyer i Jonah Lisa Dyer obfituje w humor wynikający z absurdalnych wydarzeń związanych z barwnymi postaciami. W tyglu skrajnie odmiennych charakterów znajdują się m.in. nieśmiały lekarz Granville - Hugh Dancy ("Adam", "Wyznania zakupoholiczki"), wojująca feministka Charlotte - Maggie Gyllenhaal ("Mroczny rycerz", "Szalone serce"), przesadnie grzeczna i ułożona Emily - Felicity Jones ("Like Crazy", "Chalet Girl") czy zdziwaczały próżniak Edmund St. John-Smythe - Rupert Everett ("Mój chłopak się żeni", "Idealny mąż"). W efekcie powstał film łączący, zgodnie z zamiarem twórców, aktorstwo i dialogi w stylu "Czterech wesel i pogrzebu" z wymową "Powrotu do Howards End".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...