Ale kino+
alekino+
Film. HISTORIA BILLY'EGO KIDA

HISTORIA BILLY'EGO KIDA

Requiem for Billy the Kid
film dokumentalny, USA/Francja, 2006, 90 min.
reżyseria: Anne Feinsilber
obsada: Arthur H., Kris Kristofferson
Premiera w Ale kino+: 9.04.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 686 miejsce w rankingu
1
2

Prezentowany w Cannes dokument jest próbą dotarcia do prawdy o najsłynniejszym rewolwerowcu Dzikiego Zachodu, ale też przeniesienia westernowej legendy w świat poetyckich symboli i współczesnych wartości.

Przez dziesięciolecia obrastał w legendy. Kolejne tworzone wokół niego mity przedstawiały go czasem jako postać tragiczną, czasem jako bezwzględnego, nieprzewidywalnego zabijakę. Jako wyjęty spod prawa rewolwerowiec był ponoć szczególnie niebezpieczny, bo zdawał się nie dbać o swoje życie. Najczęściej nazywano go Billym Dzieciakiem - Billy the Kid, choć czasem przybierał inne przezwiska: William Henry Bonney, Henry Antrim czy Kid Antrim.

W rzeczywistości nazywał się Henry McCarty, był niewielkiego wzrostu i drobnej postury. Miał szczupłą twarz, niebieskie oczy i wystające przednie zęby. Nie urodził się - jak można się spodziewać - na Dzikim Zachodzie, ale w czynszówce na Manhattanie, skąd wraz z rodzicami przeniósł się niedługo później do Kansas. Ojciec zmarł wcześnie i zostawił rodzinę w wielkiej biedzie, ale dzięki zaradności matki mały Henry miał szczęśliwe dzieciństwo. Przyszły rewolwerowiec kochał matkę jak nikogo innego na świecie i to właśnie jej przedwczesna śmierć na gruźlicę wpędziła go w złe towarzystwo. Wieść głosi, że tuż po jej śmierci Henry upił się w barze. Później przyjął nazwisko Billy Bonney (aby nie szargać nazwiska matki) i zaczął zadawać się z rewolwerowcami. Pierwszego człowieka zastrzelił jako 18-latek, a wszystkich jego ofiar było ponoć 21, choć inne źródła podają, że dziewięć, a jeszcze inne - zaledwie cztery. Sam zginął od kuli swojego byłego przyjaciela Pata Garretta, kiedyś złodzieja bydła, później - szeryfa.

Poetycki dokument ANNE FEINSILBER "Historia Billy'ego Kida" to nie tylko próba przedstawienia prawdziwych losów słynnego rewolwerowca, ale również niezwykły pomysł na znalezienie pomostu między stuletnim mitem Billy'ego the Kida a współczesnością. "Zaczęłam od emocji" - mówiła w Cannes, gdzie prezentowana była "Historia..." Anne Feinsilber. "Myślałam o krajobrazie Nowego Meksyku, o współczesnych kowbojach, których twarze i głosy tylko w niewielkim stopniu są w stanie zaludnić nieograniczone przestrzenie. Zdałam sobie wtedy sprawę, że możliwe jest opowiedzenie historii Billy'ego Kida w odwróceniu - tak, aby zacząć od dzisiejszego Zachodu. Zrealizowanie westernu wydało mi się sposobem, aby wypełnić moją nostalgię za przeszłością". Film zaczyna się więc od czegoś w rodzaju współczesnego śledztwa, które powraca do wydarzeń z lipca 1881 roku, kiedy zginął Billy. Przetykane wierszami Rimbaud i Verlaine'a ukazuje Billy'ego Kida jako odwiecznego wagabundę, wędrowca i samotnika. Z offu słyszymy natomiast głos samego Kida czyli Krisa Kristoffersona, który zagrał rewolwerowca w słynnym "Pat Garrett i Billy Kid" Sama Peckinpaha.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...