Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. HOLLYWOOD ATAKUJE!

HOLLYWOOD ATAKUJE!

State and Main
komedia, USA, 2000, 101 min.
reżyseria: David Mamet
obsada: Alec Baldwin, Julia Stiles, Philip Seymour Hoffman, Rebecca Pidgeon, Sarah Jessica Parker, William H. Macy
Premiera w Ale kino+: 22.11.2008 r.
4.50
343
9 głosy | 292 miejsce w rankingu
1
2

Portret własny Hollywood - wizerunek bardzo niepochlebny, ale za to bardzo zabawny. W pysznej satyrze na środowisko filmowców David Mamet zgromadził na planie plejadę gwiazd, aby opowiedzieć o inwazji cynicznych, rozkapryszonych i aroganckich ludzi kina na spokojne amerykańskim miasteczko.

Waterford w stanie Vermont to wzorowe prowincjonalne miasteczko: ładne, spokojne i nudne. Panująca tu idylla kończy się wraz z przybyciem hordy hollywoodzkich filmowców. Ekipą realizującą film pod tytułem "Stary młyn" dowodzi reżyser Walt Price (William H. Macy) oraz producent Marty Rossen (David Paymer). Filmowcy chcą wykorzystać miasteczko jako plener do zdjęć. Nie chwalą się przy tym, że z poprzedniego miasta zostali przepędzeni za fatalne zachowanie. Z tej przygody nie wyciągnęli zresztą żadnej nauki: traktują Waterford jak podbity teren, a jego mieszkańców jak prowincjonalnych głupków. Reżyser szaleje, kłamie i próbuje wszystkimi manipulować. Producent straszy procesami, główny aktor (Alec Baldwin) ugania się za nieletnimi dziewczętami, gwiazda (Sarah Jessica Parker) wbrew kontraktowi nie chce się rozebrać przed kamerą, zaś stary młyn, który ściągnął do Waterford ekipę "Starego młyna", nie istnieje. Na peryferiach tego szaleństwa błąka się scenarzysta (Philip Seymour Hoffman) - zdolny, wrażliwy pisarz, będący na najlepszej drodze do zaprzedania swego talentu i sumienia hollywoodzkiej machinie. Od tego smutnego losu może go uratować tylko intrygująca miejscowa dziewczyna imieniem Ann Black (Rebecca Pidgeon).

"Hollywood atakuje" to inteligentna farsa; film o kręceniu filmu, w którym DAVID MAMET bierze na cel satyrycznej salwy własne środowisko - ludzi Hollywood. Reżyser bez oporów wyciąga na światło dzienne przywary funkcjonariuszy Fabryki Snów: kapryśnych gwiazd z przerośniętym ego, aroganckich producentów, znerwicowanych reżyserów. Wszyscy Ci ludzie żyją w pośpiechu, wyznając tylko jedną zasadę: "show must go on". Filmowcy są tak przejęci własnymi sprawami, że ledwo dostrzegają świat, który ich otacza - na małe miasteczko spadają jak tornado, gotowi wywrócić je do góry nogami. Poczciwi prowincjusze, początkowo oszołomieni i oślepieni hollywoodzkim blichtrem, szybko orientują się, że ktoś chce ich wykorzystać i porzucić. Starcie dwóch światów jest nieuniknione, bo małomiasteczkowa społeczność także potrafi pokazać wilcze zęby.

Mamet, jeden z najbardziej cenionych amerykańskich dramaturgów i scenarzystów, a także wytrawny reżyser, pokazuje atak Hollywood z dobrotliwym politowaniem. Więcej jest tu autoironii niż złośliwości - i można się tylko domyślać, ile z przedstawionych w filmie żenujących sytuacji autor zna z własnego doświadczenia. "Hollywood atakuje" to w ostatecznym rozrachunku dobra zabawa: skrząca się od gwiazd obsada, bezbłędne, cięte dialogi, polot i humor.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...