Ale kino+
alekino+
Film. Honor Prizzich

Honor Prizzich

Prizzi's honor
film kryminalny, USA, 1985, 124 min.
reżyseria: John Huston
obsada: Anjelica Huston, Jack Nicholson, Kathleen Turner, Robert Loggia
Premiera w Ale kino+: 19.12.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 41 miejsce w rankingu
Honor Prizzich

Siedem nominacji do Oscara i statuetka dla Anjeliki Huston, popisowe role Jacka Nicholsona i Kathleen Turner, mafia, miłość i gęsto ścielący się trup. Akcja "Honoru Prizzich" rozgrywa się w świecie "Ojca chrzestnego", ale zamiast rodowej sagi wielki John Huston zaproponował morderczą czarną komedię romantyczną, której cynizmowi, przewrotności i urokowi nie można się oprzeć.

Ród Prizzich to najpotężniejsza mafijna familia Wschodniego Wybrzeża. W tej rodzinie ceni się tradycyjne wartości, a nade wszystko honor. Kto tego nie rozumie, ten spotyka się z Charley'em Partanną (Jack Nicholson), zawodowym zabójcą, który załatwia dla Prizzich mokrą robotę. Sam Charley ściśle przestrzega honorowego kodeksu, chyba że chodzi o sprawy sercowe. Morderca niedawno zerwał zaręczyny z mafijną księżniczką Maerose Prizzi (Anjelica Huston); w całej rodzinie znany jest ze swojej słabości do pięknych kobiet. Na taką właśnie kobietę Charley zwraca uwagę podczas mafijnego wesela. Olśniewająca Irene Walker (Kathleen Turner) przedstawia się jako doradca podatkowy, ale szybko wychodzi na jaw, że w rzeczywistości jest płatną zabójczynią spoza rodziny i wykonuje dla Prizzich zadanie specjalne. Dla Charleya Partanny profesja Irene jest dodatkową podnietą; mafiozo nawiązuje z koleżanką po fachu romans. W mafijnym świecie nic nie jest jednak proste, a już zwłaszcza miłość. Wkrótce może się okazać, że nawet tak wielka rodzina jak organizacja Prizzich jest za mała dla dwojga morderców, a bohater stanie przed dylematem: ożenić się z ukochaną czy raczej ją zabić?

Na początku lat 70. F.F. Coppola wyznaczył w "Ojcu Chrzestnym" nowy kanon filmu gangsterskiego. Realizując "Honor Prizzich" JOHN HUSTON wkraczał na terytorium zdefiniowane przez Coppolę; to ten sam mafijny świat, którego rytm wyznaczają chrzciny, wesela i zabójstwa, a bezwzględni skądinąd kryminaliści daliby się posiekać za wartości rodzinne. Dla Hustona niebezpieczne ale barwne życie mafii jest tłem dla jedynej w swoim rodzaju przewrotnej romantycznej komedii - uroczej, choć siłą rzeczy operującej bardzo czarnym humorem. Para zakochanych to w "Honorze Prizzich" dwoje zabójców; do zawodowych obowiązków romantycznych kochanków należy moderowanie ludzi.

John Huston, klasyk i wielki autorytet kina amerykańskiego miał w chwili kręcenia filmu 79 lat. Trudno w to uwierzyć, biorąc pod uwagę lekkość, polot i humor "Honoru Prizzich". Sędziwy mistrz zaprosił do współpracy grono bliskich i przyjaciół; scenariusz dostarczył stary druh Hustona, pisarz Richard Condon, a główną rolę zagrał jego niedoszły zięć, Jack Nicholson. W obsadzie nie zabrakło oczywiście córki reżysera, Anjeliki Huston, która za rolę Maerose Prizzi dostała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Rewelacyjną kreację stworzyła także partnerująca Nicholsonowi Kathleen Turner, która w "Honorze Prizzich" wznosi się na szczyty komediowego kunsztu.

Film - przedostatni w dorobku Johna Hustona - to bezpretensjonalny majstersztyk, pokaz reżyserskiej klasy mistrza, który od dawna nie musiał nikomu niczego udowadniać, i wreszcie - inteligentna, wyborna zabawa w traktowane z przymrużeniem oka gangsterskie kino.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...