Ale kino+
alekino+
Film. HOODLUM - GANGSTER

HOODLUM - GANGSTER

Hoodlum
film kryminalny, USA, 1997, 125 min.
reżyseria: Bill Duke
obsada: Andy Garcia, Andy García, Andy García, Cicely Tyson, Laurence Fishburne, Tim Roth, Vanessa Williams
Premiera w Ale kino+: 14.03.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 473 miejsce w rankingu
HOODLUM - GANGSTER

Gangsterski dramat z czasów prohibicji. Opowieść o pasjonującym pojedynku dwóch legendarnych bandytów, Ellswortha "Bumpy" Johnsona i Dutcha Schultza, o władzę nad Harlemem. W rolach głównych duet dwóch wybitnych aktorów: Laurence'a Fishburne'a i Tima Rotha.

Akcja toczy się w latach 30. Prohibicja i Wielki Kryzys uczyniły z dużych amerykańskich miast raj gangsterów. To czasy, w których żaden prokurator ani policjant nie był dla mafii zbyt kosztowny do kupienia, a na ulicach prawo dyktowała zorganizowana przestępczość. W tej legendarnej epoce królem Chicago był Al Capone. W Nowym Jorku panował przestępczy syndykat kierowany przez Lucky'ego Luciano (Andy Garcia). Autonomię zachował tylko zamieszkany przez Afroamerykanów Harlem. W tej czarnej dzielnicy kwitnie przynosząca ogromne zyski nielegalna loteria. Grą rządzi Stephanie St. Clair (Cicely Tyson), zwana "Królową" oraz jej prawa ręka - zdolny strateg Ellsworth "Bumpy" Johnson (Laurence Fishburne). Loteria jest jednak zbyt łakomym kąskiem, by pozostawić ją mieszkańcom Harlemu. Lucky Luciano byłby skłonny robić interesy ze Stephanie St. Clair, ale jego dawny wspólnik, brutalny i nieobliczalny Dutch Schultz (Tim Roth), chce siłą przejąć kontrolę nad dzielnicą. "Bumpy" Johnson nie będzie na to patrzył bezczynne. W Harlemie wybucha krwawa wojna gangów, która, ku niezadowoleniu Lucky'ego Luciano, zaczyna przenosić się na całe miasto.

Kino uwielbia gangsterski mit międzywojennej Ameryki. Oglądając dobrze zrobione filmy gangsterskie, trudno oprzeć się niebezpiecznemu urokowi stylu ówczesnej zorganizowanej przestępczości. Takim filmem jest "Hoodlum - Gangster" BILLA DUKE'A, obraz, który nie ucieka od swoistej zbójeckiej romantyki towarzyszącej legendzie mafii z epoki Ala Capone, Lucky'ego Luciano i "Bumpy" Johnsona. Jednocześnie Duke wzbogaca tę legendę o koloryt międzywojennego Harlemu. Głowni bohaterowie filmu to postacie historyczne; scenarzyści swobodnie mieszają fabularną fikcję z faktami. Tworzą w ten sposób arenę dla spektakularnych strzelanin i gangsterskich porachunków, ale również scenę do popisu dla znakomitych aktorów.

"Bumpy" Johnsona gra charyzmatyczny Laurence Fishburne, który wciela się w postać słynnego afroamerykańskiego gangstera już po raz drugi - wcześniej odtwarzał go w filmie "Cotton Club" F.F. Coppoli. Brytyjczyk Tim Roth występuje jako Dutch Schultz - enfant terrible nowojorskiej mafii, nieobliczalny przestępca, psychopata, który zwykł strzelać bez zastanowienia. Pomiędzy dwoma antagonistami znajduje się Lucky Luciano, który w interpretacji Andy'ego Garcii jest dystyngowanym arystokratą zorganizowanej przestępczości. Tych trzech artystów, z pomocą doskonałego zastępu aktorów drugoplanowych, daje pierwszorzędny spektakl, wyreżyserowany pewną ręką Billa Duke'a.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...