Ale kino+
Kino Mówi: Nadzieja
Film. I BÓG STWORZYŁ KOBIETĘ

I BÓG STWORZYŁ KOBIETĘ

Et Dieu... créa la femme
dramat, Francja/Włochy, 1956, 90 min.
reżyseria: Roger Vadim
obsada: Brigitte Bardot, Christian Marquand, Curd Jurgens, Jean-Louis Trintignant
Premiera w Ale kino+: 18.05.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 29 miejsce w rankingu
I BÓG STWORZYŁ KOBIETĘ
1
2

Przełomowy obraz w dziejach obyczajowości we francuskim kinie. Film Rogera Vadima, który "I Bóg stworzył kobietę" nakręcił z myślą o swojej ówczesnej żonie - młodziutkiej Brigitte Bardot.

Juliette (Brigitte Bardot) jest sierotą wychowywaną przez przybranych rodziców - starzejące się, bezdzietne małżeństwo. Dziewczyna niewiele ma jednak wspólnego z klasycznym modelem nieszczęśliwej sieroty. Pracuje w modnym kurorcie w St. Tropez, gdzie z całą intensywnością eksponuje swoje wdzięki. Jej ponętne ciało i wyzwolony styl bycia zwracają uwagę wielu mężczyzn. Jest wśród nich 40-letni milioner Eric Carradine (Curd Jürgens), który - choć jest dla Juliette obietnicą luksusowego życia - nie podoba jej się. Juliette wariuje za to na punkcie Antoine'a Tardieu (Christian Marquand), przystojniaka, którego rodzina zajmuje się naprawą łodzi i jachtów. Antoine również jest pod urokiem dziewczyny, spędza z nią upojną noc, ale niedługo potem ją zostawia i wyjeżdża z miasta. Porzucona Juliette dowiaduje się od swoich przybranych rodziców, że przynosi im wstyd i musi zostać odesłana do sierocińca. Na ratunek przychodzi jej Michel Tardieu (Jean-Louis Trintignant), brat nieodpowiedzialnego Antoine'a, który, aby ratować reputację Juliette, proponuje jej małżeństwo. Ta z ulgą przyjmuje propozycję i wkrótce z ich przyjaźni rodzi się delikatna miłość. Na drodze do szczęścia staje jednak powrót Antoine'a, którego Juliette wciąż obsesyjnie pożąda.

Film, który ROGER VADIM, były dziennikarz "Paris Match" i początkujący reżyser, nakręcił dla swojej żony, wschodzącej gwiazdki, Brigitte Bardot, nie zanosił się na przełomowy obraz w historii francuskiego kina. Stał się jednak nie tylko najskuteczniejszą reklamą kurortu w St. Tropez, ale również otworzył nowy rozdział w obyczajowości kina. Melodramatyczna, niezbyt wyszukana fabuła okazała się bowiem idealnym tłem dla temperamentu Bardotki, która nawet dziś przyznaje, że nigdy wcześniej, ani później nie czuła się tak dobrze w skórze swojej filmowej bohaterki. Filmowa Juliette to uosobienie czystej seksualności i amoralności, nowy typ kobiety, która w życiu kieruje się erotycznym instynktem. Kulminacją być może całego filmu jest słynna zmysłowa scena tańca w kafejce, w której Bardot daje upust swoim aktorskim i kobiecym talentom.

"I Bóg stworzył kobietę" musiało wejść do kin w aurze skandalu - jeszcze w trakcie zdjęć Bardot, muza reżysera, porzuciła Vadima dla swojego filmowego partnera, Jeana-Louisa Trintignanta. Protestowały zwłaszcza środowiska katolickie, które w dziele Vadima widziały zamach na świętą instytucję małżeństwa i zezwierzęcenie obyczajów. Za obrazem jednak nieoczekiwanie opowiedzieli się krytycy z kręgu "Cahiers du Cinéma", którzy zmysłowość i spontaniczność filmu uznali za dobry znak dla rozwoju kina.

Vadima, który swój najważniejszy w karierze film kończył już z daleka od ramion Bardot, sukces "I Bóg stworzył kobietę" najwyraźniej jednak przerósł. W jego kolejnych obrazach, "Nie ma słońca w Wenecji", "Kłopotliwa narzeczona..." czy "Siedem grzechów głównych", błyskotliwa reżyseria ustąpiła miejsca interesownej kalkulacji. Z ożywieniem przyjęto jedynie słynną "Barbarellę" (1968) z kolejną muzą-żoną Vadima, Jane Fondą, która wcieliła się w postać kuso ubranej galaktycznej super-kobiety, stworzonej, aby zbawiać świat i... kusić wszelkiej maści i rasy wojowników.

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#berezmietek
Józefów
18.05.2009 21:54
CYTUJ

Świetne kino. Archaiczne, bo krajobrazów dziś w tej okolicy takich nie ma.Waga spraw też dziś inna. Młodziutka Brigitte Bardot w tańcu zachwyca, a policzki wymierzone przez męża rozjaśniają jej twarz w pełnym pożądania uśmiechu. Dziś nikt tak nie gra. Może dlatego film wart obejrzenia.

#bardotek
Zgierz
30.05.2009 10:38
CYTUJ

Dziękuję za ten film i proszę o więcej z bogatego repertuaru Bardotki, zwłaszcza 'Prawdę', 'Na wypadek nieszczęścia' i 'Bulwar rumu'!

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.