Ale kino+
alekino+
Film. I... JAK IKAR

I... JAK IKAR

I... comme Icare
thriller, Francja, 1979, 122 min.
reżyseria: Henri Verneuil
obsada: Georges Beller, Michel Albertini, Roland Amstutz, Yves Montand
Premiera w Ale kino+: 27.06.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 36 miejsce w rankingu

Trzymające w napięciu ambitne kino polityczne, które wyszło spod ręki francuskiego reżysera Nowej Fali Henriego Verneuila nawiązującego wyraźnie do zabójstwa prezydenta Kennedy'ego.

Po niedawnej reelekcji w czasie jazdy otwartym samochodem zostaje zamordowany prezydent fikcyjnego kraju. Przez wiele lat toczy się w tej sprawie zakrojone na szeroką skalę dochodzenie, którego wniosek jest prosty: sprawcą zbrodni był samotny rewolwerowiec. Z taką teorią nie zgadza się jednak prokurator Volley (Yves Montand) i odmawia podpisania raportu. Co więcej, rozpoczyna śledztwo na własną rękę i przekonuje się, że we wcześniejszym dochodzeniu popełniono wiele błędów, odkrywa tajemnicze nitki łączące zbrodnię z czołowymi postaciami w państwie i znajduje dowody na jawne naciski polityków, którym bardzo zależy, aby prawda nigdy nie wyszła na jaw.

Chociaż nakręcony w roku 1979 "I... jak Ikar" dzieje się w fikcyjnym państwie, które nie daje się łatwo zidentyfikować ani na podstawie scenografii, ani dzięki kulturowo-obyczajowym szczegółom, widzowie filmu HENRIEGO VERNEUILA nie mieli wątpliwości, że opowieść dotyczy w gruncie rzeczy zabójstwa prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna Kennedy'ego. W przeciwieństwie jednak do nakręconego 10 lat później "JFK" Olivera Stone'a film Verneuila, twórcy wyrosłego z francuskiej Nowej Fali, nie stara się w łatwy sposób grać na emocjach widza - w porównaniu z "JFK" jest o wiele bardziej rzeczowy, błyskotliwy i buduje napięcie głównie dzięki mistrzowskiemu łączeniu wątków odkrywających kulisy świata wielkiej polityki. Bardziej niż formułowanie gotowej teorii interesuje bowiem Verneuila pokazywanie skomplikowanych zależności między społeczeństwem i sprawującymi władzę, zależności prowadzących do nadużyć, wyrafinowanych gier i bezceremonialnych zachowań.

Ogromny sukces film "I... jak Ikar" (5 nominacji do Cezara) zawdzięcza w równym stopniu doskonałemu scenariuszowi, znakomitej muzyce Ennio Morricone, jak również wyśmienitej kreacji Yvesa Montanda, jednej z największych gwiazd francuskiego kina - jako prokurator podejmujący nierówną i z pozoru beznadziejną walkę o dotarcie do prawdy stworzył jedną z najlepszych swoich filmowych kreacji.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...