Ale kino+
PLATFORMA 45
Film. I SKRZYPCE PRZESTAŁY GRAĆ

I SKRZYPCE PRZESTAŁY GRAĆ


film wojenny, Polska/USA, 1988, 120 min.
reżyseria: Alexander Ramati
obsada: Didi Ramati, Horst Bucholz, Maya Ramati, Piotr Polk
Premiera w Ale kino+: 21.08.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 64 miejsce w rankingu
1
2

"Życie jest piękne" w wydaniu cygańskim - niezwykła, na poły autobiograficzna opowieść o tragicznych wojennych losach rodziny cygańskich muzyków z Horstem Bucholzem, "niemieckim Jamesem Deanem" w roli głównej.

W okupowanej Warszawie mieszka cygańska rodzina Mirgów. Ojciec Dymitr (Horst Buchholz), jego żona Wala (Didi Ramati) i syn Roman (Piotr Polk) pracują jako muzycy w restauracji na Starym Mieście. Jednym z gości, którzy przychodzą ich słuchać, jest doktor Mengele (Marcin Troński), miłośnik cygańskiej muzyki. Jest rok 1942 i w Warszawie nasilają się represje wobec Żydów. Dymitr udaje się do Brześcia, aby ostrzec rodzinny tabor przed niebezpieczeństwem. Cyganów uspakaja niemiecki pułkownik Kruger (Jan Machulski). Zapewnia, że nic im nie grozi i namawia do przeprowadzki do getta - na miejsce zwolnione przez Żydów. Przywódca rodu daje się przekonać, jednak sprzeciwia mu się Dymitr. Wkrótce nadchodzi wiadomość o wywózce Cyganów podstępnie zgromadzonych w getcie. Dymitr decyduje się uciekać. Udaje mu się przeprowadzić swoją grupę na Węgry. Po drodze Roman żeni się z Zoyą (Maya Ramati), ale nadzieje na spokojne życie niweczy wkroczenie Niemców na Węgry. Rodzina Mirgów zostaje rozpoznana jako polscy Cyganie i wywieziona do Oświęcimia. Po drodze Dymitrowi udaje się uratować córkę Marę (Kasia Siwak) - wyrzucone z pociągu dziecko znajduje schronienie u polskiej rodziny. W Oświęcimiu z wycieńczenia umiera Zoya i ojciec Dymitra, a w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia przychodzi pogrom, z którego ocaleje tylko garstka Cyganów.

Urodzony w Brześciu Litewskim ALEKSANDER RAMATI w "I skrzypce przestały grać" przedstawił - po części w sposób autobiograficzny - historię cygańskiego holocaustu. Zrealizowany w koprodukcji polsko-amerykańskiej film, choć wymagał dostosowania się do obowiązującej w Stanach Zjednoczonych konwencji, w wiarygodny sposób skupia się na tragicznych losach rodziny Mirgów. Ramati zresztą, który pierwsze filmy w USA zaczął kręcić w latach 60., scenariusz filmu oparł na własnej powieści, a w głównych rolach obsadził swoją żonę Didi (jako Walę) i córkę Mayę (jako Zoyę). Dymitra zagrał urodzony w Berlinie Horst Buchholz, nazywany "niemieckim Jamesem Deanem", ponieważ w młodości często obsadzany był w rolach młodych gniewnych. Bucholz, który wystąpił też w znakomitym, często porównywanym do "I skrzypce przestały grać" dramacie "Życie jest piękne" Roberto Benigniego, swoją najważniejszą filmową nagrodę odebrał w Karlowych Warach, gdzie otrzymał statuetkę za tytułową kreację w "Wyznaniach hochsztaplera Felixa Krulla" (1957). W "I skrzypce przestały grać" partnerował mu m.in. Piotr Polk, dla którego była to pierwsza ważna rola na wielkim ekranie, Jan Machulski i Marcin Troński. Film nakręcono przy współpracy Zespołu "Tor" oraz orkiestry Cygańskiego Zespołu "Roma" i Stowarzyszenia Romów w Tarnowie.
SERIALE

Platforma 45

Jedna ekipa i jeden zabójca. Na dwa dni przed Bożym Narodzeniem, Andrea...


Detektyw Staffe. Mroczne zbrodnie

Detektyw Will Wagstaffe próbuje rozwikłać sprawę brutalnych morderstw. Ktoś...


Co kryje prawda

Serial powstały z inicjatywy Leifa GW Perssona, najbardziej rozpoznawalnego...


Grzechy przeszłości

Historia trzech sióstr, opiekujących się ukochanym ojcem w walijskim serialu kryminalnym.