Ale kino+
alekino+
Film. ...I SPRAWIEDLIWOŚĆ DLA WSZYSTKICH

...I SPRAWIEDLIWOŚĆ DLA WSZYSTKICH

...And Justice for All
dramat sądowy, USA, 1979, 114 min.
reżyseria: Norman Jewison
obsada: Al Pacino, Christine Lahti, Jack Warden, John Forsythe
Premiera w Ale kino+: 18.09.2003 r.
4.00
343
4 głosy | 669 miejsce w rankingu

Od czasu "Dwunastu gniewnych ludzi" Lumeta, dramaty sądowe zyskały w kinie hollywoodzkim status osobnego gatunku. Należy do niego również "...i sprawiedliwość dla wszystkich".

Jakże inny jest jednak klimat i przesłanie filmu Jewisona, od klasycznego dzieła Lumeta. "Dwunastu gniewnych ludzi" powstawało w latach 50., czasach, kiedy cieszący się autorytetem wymiar sprawiedliwości uważny był za filar amerykańskiej demokracji. Tymczasem w późniejszym o ponad 20 lat "...i sprawiedliwość dla wszystkich" za tytułowymi słowami kryje się już tylko szyderstwo i gorzka ironia.

Film Jewisona jest (bardzo) czarną satyrą na amerykański wymiar sprawiedliwości, przeżarty do szpiku kości korupcją, układami i cynizmem. Bohater opowieści, adwokat Arthur Kirkland (Al Pacino) jest jednym z niewielu prawników, którzy próbują w tym zepsutym świecie zachować twarz i służyć jakimś ideałom. Jak na ironię, to właśnie Kirklandowi przychodzi bronić kolegi po fachu, sędziego Fleminga (John Forsythe), na którym ciąży zarzut gwałtu. Adwokat wyjątkowo nie lubi swojego klienta, zna go bowiem jako nieuczciwego sędziego i bywał jego ofiarą na sali rozpraw. Fleming jest najprawdopodobniej winny, w dodatku jego proces jest niewygodny dla pozostałych, równie skorumpowanych sędziów. Kirkland wkracza w bagno, w którym po prostu nie sposób nie utonąć.

NORMAN JEWISON znany jest przede wszystkim jako autor filmowych wersji wielkich musicali: "Skrzypka na dachu" i "Jesus Christ Superstar". Reżyser wypadł równie przekonywująco w dramacie sądowym, realizując film prowokacyjny, cyniczny i, mimo sporej dawki czarnego humoru, przerażający wizją kompletnego rozkładu moralnego amerykańskiego sądownictwa. Lokomotywą produkcji jest Al Pacino jako Arthur Kirkland. Po rolach w "Ojcu chrzestnym" i "Strachu na wróble" artysta był u szczytu formy - krytycy ogłaszali, że jego styl zrewolucjonizował hollywoodzkie aktorstwo. W "...i sprawiedliwość, dla wszystkich" Pacino udowadnia, że nie było w tych opiniach przesady. Za rolę adwokata Kirklanda aktor dołożył do swojej obszernej kolekcji nagród kolejną nominację do Oscara.
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...