Ale kino+
alekino+
Film. ...I SPRAWIEDLIWOŚĆ DLA WSZYSTKICH

...I SPRAWIEDLIWOŚĆ DLA WSZYSTKICH

...And Justice for All
dramat sądowy, USA, 1979, 114 min.
reżyseria: Norman Jewison
obsada: Al Pacino, Christine Lahti, Jack Warden, John Forsythe
Premiera w Ale kino+: 18.09.2003 r.
4.00
343
4 głosy | 669 miejsce w rankingu

Od czasu "Dwunastu gniewnych ludzi" Lumeta, dramaty sądowe zyskały w kinie hollywoodzkim status osobnego gatunku. Należy do niego również "...i sprawiedliwość dla wszystkich".

Jakże inny jest jednak klimat i przesłanie filmu Jewisona, od klasycznego dzieła Lumeta. "Dwunastu gniewnych ludzi" powstawało w latach 50., czasach, kiedy cieszący się autorytetem wymiar sprawiedliwości uważny był za filar amerykańskiej demokracji. Tymczasem w późniejszym o ponad 20 lat "...i sprawiedliwość dla wszystkich" za tytułowymi słowami kryje się już tylko szyderstwo i gorzka ironia.

Film Jewisona jest (bardzo) czarną satyrą na amerykański wymiar sprawiedliwości, przeżarty do szpiku kości korupcją, układami i cynizmem. Bohater opowieści, adwokat Arthur Kirkland (Al Pacino) jest jednym z niewielu prawników, którzy próbują w tym zepsutym świecie zachować twarz i służyć jakimś ideałom. Jak na ironię, to właśnie Kirklandowi przychodzi bronić kolegi po fachu, sędziego Fleminga (John Forsythe), na którym ciąży zarzut gwałtu. Adwokat wyjątkowo nie lubi swojego klienta, zna go bowiem jako nieuczciwego sędziego i bywał jego ofiarą na sali rozpraw. Fleming jest najprawdopodobniej winny, w dodatku jego proces jest niewygodny dla pozostałych, równie skorumpowanych sędziów. Kirkland wkracza w bagno, w którym po prostu nie sposób nie utonąć.

NORMAN JEWISON znany jest przede wszystkim jako autor filmowych wersji wielkich musicali: "Skrzypka na dachu" i "Jesus Christ Superstar". Reżyser wypadł równie przekonywująco w dramacie sądowym, realizując film prowokacyjny, cyniczny i, mimo sporej dawki czarnego humoru, przerażający wizją kompletnego rozkładu moralnego amerykańskiego sądownictwa. Lokomotywą produkcji jest Al Pacino jako Arthur Kirkland. Po rolach w "Ojcu chrzestnym" i "Strachu na wróble" artysta był u szczytu formy - krytycy ogłaszali, że jego styl zrewolucjonizował hollywoodzkie aktorstwo. W "...i sprawiedliwość, dla wszystkich" Pacino udowadnia, że nie było w tych opiniach przesady. Za rolę adwokata Kirklanda aktor dołożył do swojej obszernej kolekcji nagród kolejną nominację do Oscara.
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...