Ale kino+
PLATFORMA 45
Film. ...I SPRAWIEDLIWOŚĆ DLA WSZYSTKICH

...I SPRAWIEDLIWOŚĆ DLA WSZYSTKICH

...And Justice for All
dramat sądowy, USA, 1979, 114 min.
reżyseria: Norman Jewison
obsada: Al Pacino, Christine Lahti, Jack Warden, John Forsythe
Premiera w Ale kino+: 18.09.2003 r.
4.00
343
4 głosy | 671 miejsce w rankingu

Od czasu "Dwunastu gniewnych ludzi" Lumeta, dramaty sądowe zyskały w kinie hollywoodzkim status osobnego gatunku. Należy do niego również "...i sprawiedliwość dla wszystkich".

Jakże inny jest jednak klimat i przesłanie filmu Jewisona, od klasycznego dzieła Lumeta. "Dwunastu gniewnych ludzi" powstawało w latach 50., czasach, kiedy cieszący się autorytetem wymiar sprawiedliwości uważny był za filar amerykańskiej demokracji. Tymczasem w późniejszym o ponad 20 lat "...i sprawiedliwość dla wszystkich" za tytułowymi słowami kryje się już tylko szyderstwo i gorzka ironia.

Film Jewisona jest (bardzo) czarną satyrą na amerykański wymiar sprawiedliwości, przeżarty do szpiku kości korupcją, układami i cynizmem. Bohater opowieści, adwokat Arthur Kirkland (Al Pacino) jest jednym z niewielu prawników, którzy próbują w tym zepsutym świecie zachować twarz i służyć jakimś ideałom. Jak na ironię, to właśnie Kirklandowi przychodzi bronić kolegi po fachu, sędziego Fleminga (John Forsythe), na którym ciąży zarzut gwałtu. Adwokat wyjątkowo nie lubi swojego klienta, zna go bowiem jako nieuczciwego sędziego i bywał jego ofiarą na sali rozpraw. Fleming jest najprawdopodobniej winny, w dodatku jego proces jest niewygodny dla pozostałych, równie skorumpowanych sędziów. Kirkland wkracza w bagno, w którym po prostu nie sposób nie utonąć.

NORMAN JEWISON znany jest przede wszystkim jako autor filmowych wersji wielkich musicali: "Skrzypka na dachu" i "Jesus Christ Superstar". Reżyser wypadł równie przekonywująco w dramacie sądowym, realizując film prowokacyjny, cyniczny i, mimo sporej dawki czarnego humoru, przerażający wizją kompletnego rozkładu moralnego amerykańskiego sądownictwa. Lokomotywą produkcji jest Al Pacino jako Arthur Kirkland. Po rolach w "Ojcu chrzestnym" i "Strachu na wróble" artysta był u szczytu formy - krytycy ogłaszali, że jego styl zrewolucjonizował hollywoodzkie aktorstwo. W "...i sprawiedliwość, dla wszystkich" Pacino udowadnia, że nie było w tych opiniach przesady. Za rolę adwokata Kirklanda aktor dołożył do swojej obszernej kolekcji nagród kolejną nominację do Oscara.
SERIALE

Platforma 45

Jedna ekipa i jeden zabójca. Na dwa dni przed Bożym Narodzeniem, Andrea...


Detektyw Staffe. Mroczne zbrodnie

Detektyw Will Wagstaffe próbuje rozwikłać sprawę brutalnych morderstw. Ktoś...


Co kryje prawda

Serial powstały z inicjatywy Leifa GW Perssona, najbardziej rozpoznawalnego...


Grzechy przeszłości

Historia trzech sióstr, opiekujących się ukochanym ojcem w walijskim serialu kryminalnym.