Ale kino+
alekino+
Film. I STANIE SIĘ KONIEC

I STANIE SIĘ KONIEC

End of Days
horror, USA, 1999, 116 min.
reżyseria: Peter Hyams
obsada: Arnold Schwarzenegger, Gabriel Byrne, Kevin Pollak, Robin Tunney
Premiera w Ale kino+: 24.03.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 46 miejsce w rankingu
I STANIE SIĘ KONIEC

Arnold Schwarzenegger w roli pogrążonego w depresji policjanta, który ma zapobiec spotkaniu Szatana z jego ziemską oblubienicą i nie dopuścić, aby pod koniec wieku na ziemię zstąpił Antychryst.

W roku 1979 w Nowym Jorku przychodzi na świat dziewczynka. Tuż po narodzinach położna zabiera ją do szpitalnej piwnicy, gdzie nieznany mężczyzna chrzci ją krwią węża. Naznaczone dziecko wraca do nieświadomej niczego matki. W tym samym czasie w Watykanie młody kleryk informuje papieża o narodzinach dziewczynki, której matka da imię Christine. Według przepowiedni w przyszłości wyda ona na świat Antychrysta. Ojciec Święty postanawia, że Kościół będzie ochraniał dziecko, choć wielu uważa, że należałoby je zabić.

Dwadzieścia lat później Christine (Robin Tunney - znana ostatnio z roli prawniczki Veroniki Donovan w serialu "Skazany na śmierć") jest już piękną kobietę. Jest 28 grudnia 1999 roku, zbliża się koniec wieku. Christine oczekuje go z niepokojem. Przez całe życie nękały ją potworne wizje, w których nawiedzał ją ktoś, kto podawał się za człowieka, ale był szatanem. Dziewczyna nie wie jeszcze, że wkrótce spotka swojego prześladowcę osobiście. Jedyną osobą, która może do tego nie dopuścić, jest Jericho Cane (Arnold Schwarzenegger), policjant i ochroniarz, który po stracie żony i córki zgubił sens życia. Jericho żyje z dnia na dzień, nie dba o przyszłość, ale kiedy postrzelony przez niego szaleniec ostrzega go przed końcem świata, zaintrygowany policjant rusza śladem jego wskazówek. Dociera w samą porę, aby uratować Christine z rąk napastników. Teraz musi ochronić ją przed kimś znacznie gorszym, Szatanem w ludzkiej skórze (Gabriel Byrne), który właśnie przybył do Nowego Jorku na spotkanie ze swoją oblubienicą.

Apokaliptyczny horror "I stanie się koniec" powstał na fali dekadenckich nastrojów związanych z końcem XX wieku. Jego reżyserię proponowano najpierw Samowi Raimiemu, potem zajął się nią Marcus Nispel, który cztery lata później nakręcił "Teksańską masakrę piłą mechaniczną". Nispel jednak wycofał się z produkcji z powodu problemów ze scenariuszem. Wtedy pałeczkę przejął PETER HYAMS, twórca "2010: Odysei kosmicznej" (1984), sequela słynnej "2001: Odysei kosmicznej" Stanleya Kubricka czy wielu znanych przebojów kina akcji, jak "Strażnik czasu" (1994) z Jean-Claude'em Van Damme'em.

Główną rolę powierzono Arnoldowi Schwarzeneggerowi, który wówczas rzadko pojawiał się na kinowym ekranie. Austriak, który obecnie musiał już porzucić kino dla swojej nowej pasji - polityki (jest gubernatorem Kaliforni), zagrał tam nietypową dla siebie rolę człowieka życiowo przegranego, walczącego z depresją i traumatyczną przeszłością. Jednak - jak zauważył krytyk "Gazety Wyborczej" - "forma fizyczna pozostaje rewelacyjna".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...