Ale kino+
Kino Mówi: Nadzieja
Film. Iluzjonista

Iluzjonista

The Illusionist
melodramat, USA/Czechy, 2006, 104 min.
reżyseria: Neil Burger
obsada: Aaron Johnson, Edward Norton, Jessica Biel, Paul Giamatti, Rufus Sewell
Premiera w Ale kino+: 24.12.2011 r.
5.00
343
15 głosy | 231 miejsce w rankingu
Iluzjonista

Pod koniec XIX wieku pewnemu stolarzowi rodzi się syn. Chłopiec (Aaron Johnson) od najmłodszych lat oczarowuje wszystkich kuglarskimi sztuczkami, których nie sposób logicznie wytłumaczyć. Jego magiczne zdolności zwracają uwagę młodej księżniczki Taschen (Eleanor Tomlinson), której rodzina zabrania jednak przyjaźni z chłopcem z ciżby.

Małoletni magik wyrusza więc w świat, zarabiając na życie jako iluzjonista. Na przełomie XIX i XX wieku staje się sławny, przyjmuje pseudonim Eisenheim (Edward Norton), a do teatrów, w których występuje ściągają nie tylko prości ludzie, ale również arystokracja. Kiedy pojawia się w Wiedniu, zaczyna interesować się nim sam książę Leopold (Rufus Sewell), pretendent do tronu. Drażni go, że ludzie biorą Eisenheima za czarodzieja, a nie po prostu zręcznego kuglarza. Postanawia więc za wszelką cenę go skompromitować i wtrącić do więzienia jako oszusta. Zadanie to zleca szefowi policji, inspektorowi Uhlowi (Paul Giamatti), który grzebiąc w przeszłości magika i uczęszczając na wszystkie jego spektakle, zaczyna popadać w fascynację jego talentem. Podczas jednego z występów Leopold posyła na scenę swoją piękną narzeczoną Sophie (Jessica Biel), która ma przyłapać iluzjonistę na oszustwie. Eisenheim rozpoznaje w niej czarującą przyjaciółkę z dzieciństwa, której nigdy nie przestał kochać. Wspólnie postanawiają uciec, ale Leopold nie zamierza zrezygnować ani z narzeczonej, ani z tronu, po który ma sięgnąć dzięki niej.

"Jedno ze zdań scenariusza mówi, że opowieści zawierające w sobie iluzję, zostały wymyślone dlatego, że historia nie dorównuje naszym marzeniom. Myślę, że jest to ogólna prawda o twórczości filmowej. Chciałem stworzyć film, który kompletnie wyzwoli sfery marzeń i tajemnicy" - mówił NEIL BURGER o swoim drugim filmie pełnometrażowym. Trudnego zadania przełożenia na język filmowy znakomitego opowiadania Stevena Millhausera podjął się po sukcesie swojego debiutanckiego obrazu "Interview with the Assassin" (2002), nominowanego aż w trzech kategoriach do Independent Spirit Award. Film ten zakwalifikowany do kategorii R z powodu brutalnego języka miał w Stanach Zjednoczonych duże problemy z dystrybucją, toteż tym razem Burger zadbał o językową elegancję. Scena, w której Paul Giamatti jako inspektor Uhl informuje księcia Leopolda o schadzce jego narzeczonej została z tego powodu zmodyfikowana. Widzowie słyszą wówczas słowo "fornicating" ("cudzołoży"), choć usta aktora wyraźnie układają się w niecenzuralny wyraz "fucking". Dzięki tej sztuczce "Iluzjonistę" mogli obejrzeć w kinach już 13-letni widzowie. Choć opowiadanie Millhausera to fikcja, wiele jego elementów i postaci jest mocno zakorzenionych w rzeczywistości. Tytułowy iluzjonista przypomina słynnego na początku XX wieku magika Jana Hanussena, który został zamordowany w 1933 roku przez nazistów. Książę Leopold natomiast to jedyny syn cesarza Franciszka Józefa, którego śmierć do dziś okryta jest tajemnicą. Rodzina królewska znalazła bowiem jego ciało wraz z zamordowaną kochanką, baronową Mary Vetserą.

"Iluzjonista" zdobył m.in. nominację do Oscara za zdjęcia Dicka Pope'a, nagrodzone podczas łódzkiego Camerimage Srebrną Żabą i przez krytyków z San Diego. Podczas festiwalu w Newport Beach nagrodę aktorską odebrała również Jessica Biel, znana z serialu "Siódme niebo", która na wielkim ekranie wystąpiła w takich tytułach, jak "Teksańska masakra piłą mechaniczną", gdzie była jedyną ocalałą, "Next", gdzie partnerowała m.in. Nicolasowi Cage'owi i Julianne Moore czy "Państwo młodzi: Chuck i Larry". Dla Biel rola księżniczki Sophie okazała się wielkim krokiem w karierze i zrządzeniem losu. Aktorka dostała angaż po tym, jak Liv Tyler w przededniu rozpoczęcia zdjęć zrezygnowała z udziału w produkcji.

KOMENTARZE - ARCHIWUM


Waldi

Autostopowicz
postów: 21
06.12.2011 02:10
CYTUJ

"Iluzjonista" to film, który przez ostatnie kilkanaście miesięcy "skakał" po różnych kanałach z telewizją publiczną włącznie. Edward Norton ma wielkie powodzenie u polskiej płci pięknej, zawiadującej redakcjami filmowymi telewizji :). I bardzo dobrze :) Pozdrawiam ciepło.


sober

Leon Zawodowiec
postów: 753
09.12.2011 19:23
CYTUJ

W pojedynku na triki przegrywa z "Prestiżem", no ale tam był fantastyczny duet Jackman / Bale, no i David Bowie w odwodzie. Ale mimo wszystko warto. Norton jak zawsze świetny, a poza tym Paul "mistrz drugiego planu" Giamatti i Jassica Biel (eh...)...

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.