Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. INDEKS: ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ JÓZEFA M.

INDEKS: ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ JÓZEFA M.


obyczajowy, Polska, 1977, 77 min.
reżyseria: Janusz Kijowski
obsada: Jan Machulski, Krzysztof Zaleski, Maria Zbyszewska, Marian Opania
Premiera w Ale kino+: 30.11.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 689 miejsce w rankingu
1
2

Sztandarowy obraz kina moralnego niepokoju i jedna z pierwszych w polskiej kinematografii prób rozliczenia się z wydarzeniami Marca'68.

Akcja filmu zaczyna się klika miesięcy po zakończeniu studenckich demonstracji, które wstrząsnęły PRL epoki gomułkowskiej. Nadchodzi początek nowego roku akademickiego. Kiedy studenci po powrocie z wakacji nie znajdują na listach nazwisk swoich kolegów relegowanych z uczelni, interweniują u dziekana. W grupie, która wstawia się za wyrzuconymi, jest porywczy i nerwowy Józek Moneta (Krzysztof Zaleski). Sprawa wydalenia "politycznie podejrzanych" osób oczywiście nie zostaje wyjaśniona, a co "rozsądniejsi" ze studentów szybko pojmują, że nie należy się nią interesować. Moneta jednak dalej domaga się sprawiedliwości - wypowiada prywatną wojnę represyjnemu systemowi. Aresztowany przez milicję za zrywanie plakatów zostaje karnie usunięty ze studiów. Zatrudnia się jako robotnik i równocześnie zaczyna pisać powieść o swoich doświadczeniach. Z biegiem lat czasy nieco się zmieniają, atmosfera polityczna w Polsce ulega stopniowej liberalizacji. Pojawia się szansa na publikację książki, wydawnictwo żąda jednak paru istotnych przeróbek. Moneta zdaje sobie sprawę, że jeśli się na nie zgodzi, całkowicie złagodzi ostrą wymowę swojego tekstu.

"Indeks" został zatrzymany przez cenzurę - na premierę musiał czekać cztery lata. W PRL film JANUSZA KIJOWSKIEGO był nie do zaakceptowania - w latach rządów Edwarda Gierka Marzec'68 stanowił temat tabu, a tak bezkompromisowe oskarżenie nieprawości systemu, jak w "Indeksie", nie miało wówczas prawa zaistnieć w polskich kinach. Ostatecznie film wszedł na ekrany zaledwie na moment w maju 1981. Z perspektywy ponad trzydziestu lat widać wyraźnie, że ponadczasowa wartość filmu Kijowskiego polega przede wszystkim na przedstawieniu sytuacji człowieka walczącego o prawo do godności i życia w zgodzie ze swoim sumieniem oraz poczuciem zwykłej przyzwoitości.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...