Ale kino+
alekino+
Film. INDOCHINY

INDOCHINY

Indochine
melodramat, Francja, 1992, 152 min.
reżyseria: Regis Wargnier
obsada: Catherine Deneuve, Jean Yanne, Linh Dan Pham, Vincent Perez
Premiera w Ale kino+: 19.06.2017 r.
5.00
343
5 głosy | 41 miejsce w rankingu
INDOCHINY
© dystrybucja StudioCanal. ALL RIGHTS RESERVED.

Epicka opowieść o zmierzchu kolonialnego Wietnamu. "Indochiny" to francuska wersja nostalgii, znanej z takich opowieści jak "Przeminęło z wiatrem", "Pożegnanie z Afryką" czy "Droga do Indii". To melodramat, ale zarazem elegia dla "raju utraconego", świata, który należał do przeszłości zanim jeszcze na dobre się skończył - Wietnamu w ostatnich latach panowania Francuzów.

Akcja zaczyna się w roku 1930, kończy w roku 1955, wraz z wycofaniem się Francuzów z Indochin. Osią fabuły jest romans oficera wojsk kolonialnych (Vincent Pérez) i Camille (Linh Dan Pham), Wietnamki, przybranej córki francuskiej plantatorki (Catherine Deneuve). Dzieje ich zakazanej miłości przedstawione są na tle burzliwej historii: narastania wietnamskiego oporu wobec Francuzów, II Wojny Światowej w Azji, wreszcie narodowowyzwoleńczego powstania i klęski kolonizatorów w latach pięćdziesiątych. Prawdziwą bohaterką "Indochin" jest jednak Eliane, urodzona w Wietnamie francuska właścicielka ziemska i przybrana matka Camille. Nadużywająca opium plantatorka obserwuje z mieszaniną rozpaczy i melancholijnej rezygnacji rozpad jej świata: dziejowe zawieruchy, stratę ukochanej córki, która przystała do wietnamskich rewolucjonistów, nieuchronny koniec kolonialnego Wietnamu, w którym się wychowała i który był jej jedyną ojczyzną.

"Indochiny" to opowieść, który rozwija się w powolnym, majestatycznym rytmie. Jego atmosfera jest duszna i zmysłowa niczym tropikalny klimat Wietnamu. Do największych atutów filmu należą zachwycające zdjęcia Francois Catonne'a, który po mistrzowsku wykorzystał bajkowe piękno krajobrazów południowej Azji.

Przede wszystkim jednak "Indochiny" należą do Catherine Deneuve - posągowa postać plantatorki Eliane jest być może rolą życia tej wielkiej aktorki. Zaliczany do najambitniejszych produkcji kina francuskiego film stał się w swoim kraju najważniejszym tytułem roku i zdobył całą kolekcję Cezarów. Został też nagrodzony Oscarem i Złotem Globem dla najlepszej produkcji nieanglojęzycznej.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...