Ale kino+
alekino+
Film. Inspekcja Pana Anatola

Inspekcja Pana Anatola


komedia, Polska, 1959, 82 min.
reżyseria: Jan Rybkowski
obsada: Aleksander Dzwonkowski, Barbara Połomska, Bogumił Kobiela, Helena Makowska, Stanisław Jaworski, Tadeusz Fijewski, Zygmunt Chmielewski
Premiera w Ale kino+: 2.07.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 87 miejsce w rankingu
Inspekcja Pana Anatola

Inspektor PZU Anatol Kowalski (Tadeusz Fijewski) udaje się na urlop do Paryżewa. Pod pozorem wypoczynku ma jednak do wykonania misję zdemaskowania bandy złodziei damskich kostiumów kąpielowych.

Pech nie opuszcza go jednak przez cały czas. Jeszcze w trakcie podróży przypadkowo zamienia walizki z pewnym polonusem z USA, a po przybyciu do Paryżewa, zostaje omyłkowo uznany za Amerykanina, poszukującego dziewcząt do gry w filmie. Zanim pan Anatol rozpracuje szajkę złodziei, musi sprostać szeregowi nieprzewidzianych zdarzeń, łącznie z atakiem roznegliżowanych młodych kobiet oraz udziałem w jury konkursu piękności.

Trzecia część cyklu przygód pana Anatola została - podobnie jak dwie wcześniejsze - entuzjastycznie przyjęta przez publiczność, zmęczoną już epatującymi naiwnym dydaktyzmem, socrealistycznymi "produkcyjniakami". Seria komedii JANA RYBKOWSKIEGO wniosła do polskiego kina niezobowiązującą rozrywkę i zwariowany humor. Rybkowski zapisał się w annałach rodzimej kinematografii jako twórca przełamującego socrealistyczną sztampę dramatu obyczajowego "Autobus odchodzi 6:20". Na planie "Inspekcji Pana Anatola" reżyser zebrał ciekawą obsadę z niezastąpionym w roli tytułowej Tadeuszem Fijewskim, a także partnerującymi mu Barbarą Połomską i Bogumiłem Kobielą. Przy realizacji filmu wspierał go młody filmowiec Stanisław Bareja, który po latach okrył się sławą niezrównanego twórcy komedii obyczajowych.

Jako przyczyny sukcesu "Inspekcji pana Anatola" krytycy wskazują nieco surrealistyczny humor, satyrę na ówczesne przywary polskiego społeczeństwa, a także kobiecy negliż, dawkowany jednak stosownie do obyczajowych standardów epoki.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...