Ale kino+
alekino+
Film. Inspektor Irene Huss: Śmierć przychodzi nocą

Inspektor Irene Huss: Śmierć przychodzi nocą

Irene Huss - Nattrond
serial kryminalny, Szwecja, 2008, 89 min.
reżyseria: Anders Engström
obsada: Angela Kovacs, Eric Erikson, lars Brandeby, Reuben Sallmander
Premiera w Ale kino+: 18.09.2011 r.
5.00
343
10 głosy | 364 miejsce w rankingu
Inspektor Irene Huss: Śmierć przychodzi nocą
1
2

W renomowanym szpitalu doktora Sverkera Löwandera niespodziewanie gasną wszystkie światła. Błądząc w ciemnościach, doktor znajduje zwłoki pielęgniarki, która tej nocy pełniła dyżur.

ODCINEK 3
Druga siostra znika natomiast bez śladu. Gdy do szpitala przybywa inspektor Irene Huss, jedyny świadek zdarzenia zeznaje, że podczas ostatniego obchodu widział pielęgniarkę Teklę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że 60 lat temu Tekla popełniła w szpitalu samobójstwo. Irene Huss coraz bardziej jest zaintrygowana sprawą, w którą zamieszane są duchy przeszłości.

Centrum światowego kryminału leży dziś w Skandynawii. Książki Henninga Mankella czy Stiega Larssona biją rekordy popularności na całym świecie, ale mistrzom depczą już po piętach następni autorzy, a właściwie autorki. Wygląda bowiem na to, że przyszłość skandynawskiego kryminału należy do kobiet, takich jak Camilla Lackberg, Liza Marklund a zwłaszcza Helene Tursten, pisarka, która stworzyła cykl bestsellerowych powieści o przygodach inspektor Irene Huss.
O sukcesie książek Helene Tursten, a także opartego na nich serialu, zdecydowała wyrazista postać głównej bohaterki. Inspektor Irene Huss to nowoczesna kobieta, zajmująca miejsce dawniej zarezerwowane dla mężczyzn. Prowadzi skomplikowane i niebezpieczne śledztwa, ale mierzy się jednocześnie z codziennymi problemami: ma dom, męża, wychowuje dwie córki, wchodzące w trudny wiek dorastania. W ojczystej Szwecji Irene Huss nazywana jest "Wallanderem w spódnicy". Kurt Wallander to bohater kryminalnej sagi Henninga Mankella, bodaj najsłynniejszy współczesny szwedzki (a także europejski) detektyw. Podobnie jak Wallander, Irene Huss jest doświadczonym oficerem policji. Na tym jednak analogie się kończą. Wallander to mężczyzna znerwicowany, skłonny do depresji, a jego forma fizyczna pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem Irene Huss to atrakcyjna, wysportowana czterdziestolatka mocno stąpająca po ziemi. Znajduje czas na walkę ze złem i zbrodnią, ale także na prowadzenie normalnego życia.
Atutem serialu "Inspektor Irene Huss" jest to, co zapewniło sukces literackiemu oryginałowi: połączenie wartkiej sensacyjnej akcji i niebanalnych zagadek kryminalnych z realizmem. Fabuła każdego odcinka jest wpisana w szwedzką codzienność i przedstawiona na tle prawdziwych społecznych, rasowych i politycznych problemów kraju. W roli głównej występuje Angela Kovacs. Drugi sezon serialu jest obecnie w trakcie realizacji.

ODCINKI

Inspektor Irene Huss: Mężczyźni, którzy lubią niebezpieczne zabawy
Inspektor Irene Huss
Inspektor Irene Huss: Porcelanowy konik
Inspektor Irene Huss: Szklany diabeł
Inspektor Irene Huss: Taniec ognia
Inspektor Irene Huss: Zabójcze domino
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...