Ale kino+
alekino+
Film. Inspektor Irene Huss: Szklany diabeł

Inspektor Irene Huss: Szklany diabeł

Irene Huss - Glasdjavulen
serial kryminalny, Szwecja, 2008, 87 min.
reżyseria: Alexander Moberg
obsada: Angela Kovacs, Eric Erikson, lars Brandeby, Reuben Sallmander
Premiera w Ale kino+: 25.09.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 537 miejsce w rankingu
Inspektor Irene Huss: Szklany diabeł
1
2

W małej wiosce w pobliżu Göteborga zostają zamordowane trzy osoby z rodziny pastora Schytteliusa. Zabójca zostawia po sobie ślady w postaci specyficznych pentagramów, które maluje krwią swoich ofiar.

ODCINEK 4
Są to tzw. pentagramy odwrócone, symbolizujące szatana. Detektyw Irene Huss udaje się ustalić, że pastor Sten Schyttelius próbował zdemaskować ruch satanistyczny, działający na terenie jego parafii. Początkowo wydaje się to istotną wskazówką do rozwiązania sprawy. Wkrótce jednak kolejne etapy śledztwa zaprzeczają teorii, że za morderstwo odpowiadają wyznawcy szatana.

Centrum światowego kryminału leży dziś w Skandynawii. Książki Henninga Mankella czy Stiega Larssona biją rekordy popularności na całym świecie, ale mistrzom depczą już po piętach następni autorzy, a właściwie autorki. Wygląda bowiem na to, że przyszłość skandynawskiego kryminału należy do kobiet, takich jak Camilla Lackberg, Liza Marklund a zwłaszcza Helene Tursten, pisarka, która stworzyła cykl bestsellerowych powieści o przygodach inspektor Irene Huss.
O sukcesie książek Helene Tursten, a także opartego na nich serialu, zdecydowała wyrazista postać głównej bohaterki. Inspektor Irene Huss to nowoczesna kobieta, zajmująca miejsce dawniej zarezerwowane dla mężczyzn. Prowadzi skomplikowane i niebezpieczne śledztwa, ale mierzy się jednocześnie z codziennymi problemami: ma dom, męża, wychowuje dwie córki, wchodzące w trudny wiek dorastania. W ojczystej Szwecji Irene Huss nazywana jest "Wallanderem w spódnicy". Kurt Wallander to bohater kryminalnej sagi Henninga Mankella, bodaj najsłynniejszy współczesny szwedzki (a także europejski) detektyw. Podobnie jak Wallander, Irene Huss jest doświadczonym oficerem policji. Na tym jednak analogie się kończą. Wallander to mężczyzna znerwicowany, skłonny do depresji, a jego forma fizyczna pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem Irene Huss to atrakcyjna, wysportowana czterdziestolatka mocno stąpająca po ziemi. Znajduje czas na walkę ze złem i zbrodnią, ale także na prowadzenie normalnego życia.
Atutem serialu "Inspektor Irene Huss" jest to, co zapewniło sukces literackiemu oryginałowi: połączenie wartkiej sensacyjnej akcji i niebanalnych zagadek kryminalnych z realizmem. Fabuła każdego odcinka jest wpisana w szwedzką codzienność i przedstawiona na tle prawdziwych społecznych, rasowych i politycznych problemów kraju. W roli głównej występuje Angela Kovacs. Drugi sezon serialu jest obecnie w trakcie realizacji.

ODCINKI

Inspektor Irene Huss: Mężczyźni, którzy lubią niebezpieczne zabawy
Inspektor Irene Huss
Inspektor Irene Huss: Porcelanowy konik
Inspektor Irene Huss: Śmierć przychodzi nocą
Inspektor Irene Huss: Taniec ognia
Inspektor Irene Huss: Zabójcze domino
SERIALE

Granica zbrodni

Najnowsza produkcja twórców zamówionego przez Netflixa niemieckiego serialu "Dark". Akcja serialowego thrillera rozgrywa się w Alpach, gdzie dochodzi do rytualnych morderstw...


KRUK. Szepty słychać po zmroku

"KRUK. Szepty słychać po zmroku" to najnowsze dzieło nagrodzonego PNF Orły reżysera Macieja Pieprzycy. Serialowy thriller zabierze widzów na Podlasie, gdzie nie tylko natura jest surowa, ostra i nieprzewidywalna...


Zbrodnia w White House Farm

Kto zamordował Bamberów? Oparta na faktach historia, w której z pedantyczną dokładnością analizuje się kulisy zbrodni...