Ale kino+
alekino+
Film. INTRYGA RODZINNA

INTRYGA RODZINNA

Family Plot
komedia kryminalna, USA, 1976, 116 min.
reżyseria: Alfred Hitchcock
obsada: Barbara Harris, Bruce Dern, Cathleen Nesbitt, Karen Black, William Devane
Premiera w Ale kino+: 20.09.2010 r.
4.75
343
19 głosy | 222 miejsce w rankingu
INTRYGA RODZINNA

Wiekowa panna Julia Rainbird (Cathleen Nesbitt) postanawia odszukać krewnego, aby przekazać mu swój gigantyczny majątek.

Spadek miałby zadośćuczynić wyrządzonej mu niegdyś krzywdzie. Jest on bowiem nieślubnym dzieckiem siostry panny Rainbird - wiele lat temu Julia osobiście oddała go na wychowanie obcym ludziom, aby oszczędzić rodzinie upokorzenia. Adamson (William Devane), bo tak teraz nazywa się siostrzeniec panny Julii, wyrósł na nieuczciwego jubilera i krętacza. Podczas gdy ona intensywnie go poszukuje, on - nie mając pojęcia o czekającym go spadku - porywa dla okupu greckiego magnata. Pomaga mu piękna Fran (Karen Black). Tymczasem stara dama korzysta z usług medium Blanche (Barbara Harris) i jej opiekuna George'a (Bruce Dern). Nie wie, że są oni wytrawnymi oszustami łasymi na jej majątek.

Nominowana do Złotego Globu i uhonorowana nagrodą Edgara Allana Poe "Intryga rodzinna" to ostatni film ALFREDA HITCHCOCKA, mistrza suspensu i twórcy nowego języka filmowych dreszczowców. Jest reżyserem, który jako jeden z nielicznych potrafił uczynić z tego gatunku dzieło sztuki. "Intryga rodzinna" to jednak thriller z przymrużeniem oka. Równie w nim dużo tajemnic i zwrotów akcji, co śmiesznych dialogów i błyskotliwych żartów. Hitchcock wykorzystał tym razem powieść Victora Canninga, niezwykle płodnego autora dreszczowców i kryminałów chętnie wykorzystywanych w kinie. Nad scenariuszem twórca "Ptaków" biedził się jednak cały rok wespół z Ernestem Lehmanem, scenarzystą jego filmu "Północ - północny zachód". Hitchcock słynął bowiem nie tylko z poczucia humoru, ale również z pedanterii i wysokich wymagań wobec współpracowników. Dlatego też podczas zdjęć wyrzucił z planu Roya Thinnersa, który grał poszukiwanego siostrzeńca i zastąpił go Williamem Devane'em, a Bruce'owi Dernowi potrafił powiedzieć podczas kręcenia sceny: "To, co pokazujesz, Bruce, jest tak nudne, że muszę się zdrzemnąć. Obudź mnie, kiedy skończysz...". Jak zwykle bardziej pobłażliwy był wobec kobiet, do których nigdy nie ukrywał słabości. W filmie wystąpiła hollywoodzka piękność Karen Black, która później stała się ulubienicą Roberta Altmana, oraz Barbara Harris, znana z takich filmów, jak "Peggy Sue wyszła za mąż", "Parszywe dranie" czy "Zabijanie na śniadanie". Jak we wszystkich swoich filmach, również w "Intrydze rodzinnej" Hitchcock przemyka przez ekran. Wzrok należy wytężyć w scenie rozgrywającej się w biurze rejestracji zgonów i narodzin.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...