Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. JA CIĘ KOCHAM, A TY ŚPISZ

JA CIĘ KOCHAM, A TY ŚPISZ

While You Were Sleeping
komedia romantyczna, USA, 1995, 103 min.
reżyseria: Jon Turteltaub
obsada: Bill Pullman, Jack Warden, Peter Boyle, Peter Gallagher, Sandra Bullock
Premiera w Ale kino+: 19.12.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 130 miejsce w rankingu

Jedna z najsłynniejszych komedii romantycznych. Sandra Bullock, filmowa kasjerka w chicagowskim metrze, potajemnie kocha się w mężczyźnie - ideale. Przewrotna opowieść o współczesnym Kopciuszku.

Lucy (Sandra Bullock) jest kasjerką w chicagowskim metrze. Sprzedaje bilety, wydaje resztę i potajemnie kocha się w przystojnym prawniku Peterze (Peter Gallagher), który codziennie staje przed jej okienkiem. Jednak przystojniak rzadko spogląda w okienko, a wpatrzoną w niego Lucy wita szybkim i ugrzecznionym uśmiechem. Pewnego dnia rutynę przerywa wypadek. Peter zostaje napadnięty, dotkliwie pobity i wrzucony na tory metra, a życie ratuje mu Lucy. W szpitalu dziewczyna poznaje rodzinę ukochanego - rozkrzyczaną, ekspresyjną, ale bardzo zżytą ze sobą irlandzką familię, która z miejsca bierze Lucy za narzeczoną Petera. Lucy nie udaje się wyprowadzić ich z błędu, a Peter nie jest w stanie zaprotestować, bo choć przeżył wypadek, jest pogrążony w śpiączce. Tak kasjerka z Chicago trafia na bożonarodzeniowy obiad do rodziny niedostępnego dla siebie dotąd Petera i - zupełnym przypadkiem - rozkochuje w sobie jego brata, Jacka (Bill Pullman). Po drodze sama również rewiduje własne uczucia, ale kiedy wszystko powoli skłania się w stronę happy endu, budzi się Peter.

Film "Ja cię kocham a ty śpisz" powstał w momencie, kiedy komedia romantyczna kolejny raz wchodziła w swój "złoty wiek". Był rok 1995, a Sandra Bullock nie była jeszcze wielką gwiazdą. Miała już za sobą występ w "Speed - Niebezpieczna szybkość", ale wciąż bardziej przypominała dziewczynę z sąsiedztwa, niż hollywoodzką gwiazdę. Dobrze ujął to zresztą w filmie Jack, który o granej przez nią Lucy mówi w jednej ze scen: "Człowiek nigdy nie wie, czy ją pocałować, czy posiłować się z nią na rękę". Scenarzyści "Ja cię kocham, a ty śpisz" pamiętali o baśniowym podtekście - samotna, zmuszona niejako do pracy znacznie poniżej własnych możliwości Lucy, to współczesny Kopciuszek, który do swojego księcia zbliża się jednak w dość nietypowy sposób. Znakomitym pomysłem było rozrzedzenie melodramatycznych wątków przez wprowadzenie do filmu rodziny Petera. "Irlandzka familia Jacka i Petera to prawdziwy monolit: jej członkowie niemal zawsze występują w grupie, jakby pozowali do zbiorowego zdjęcia. Nic dziwnego, że osierocona Lucy tak chętnie do nich przywiera" - pisał o komedii jeden z krytyków filmowych.

"Ja cię kocham, a ty śpisz" dla reżysera filmu, JONA TURTELTAUBA, było wprawką do o rok późniejszego "Fenomenu" - filmu z dużo większymi ambicjami, acz nie przez wszystkich uznanego za lepszy. Po nim Turteltaub zrealizował m.in. bezpretensjonalna komedię "Dzieciak" z Bruce'em Willysem.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...