Ale kino+
35 dni
Film. JA CIĘ KOCHAM, A TY ŚPISZ

JA CIĘ KOCHAM, A TY ŚPISZ

While You Were Sleeping
komedia romantyczna, USA, 1995, 103 min.
reżyseria: Jon Turteltaub
obsada: Bill Pullman, Jack Warden, Peter Boyle, Peter Gallagher, Sandra Bullock
Premiera w Ale kino+: 19.12.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 130 miejsce w rankingu

Jedna z najsłynniejszych komedii romantycznych. Sandra Bullock, filmowa kasjerka w chicagowskim metrze, potajemnie kocha się w mężczyźnie - ideale. Przewrotna opowieść o współczesnym Kopciuszku.

Lucy (Sandra Bullock) jest kasjerką w chicagowskim metrze. Sprzedaje bilety, wydaje resztę i potajemnie kocha się w przystojnym prawniku Peterze (Peter Gallagher), który codziennie staje przed jej okienkiem. Jednak przystojniak rzadko spogląda w okienko, a wpatrzoną w niego Lucy wita szybkim i ugrzecznionym uśmiechem. Pewnego dnia rutynę przerywa wypadek. Peter zostaje napadnięty, dotkliwie pobity i wrzucony na tory metra, a życie ratuje mu Lucy. W szpitalu dziewczyna poznaje rodzinę ukochanego - rozkrzyczaną, ekspresyjną, ale bardzo zżytą ze sobą irlandzką familię, która z miejsca bierze Lucy za narzeczoną Petera. Lucy nie udaje się wyprowadzić ich z błędu, a Peter nie jest w stanie zaprotestować, bo choć przeżył wypadek, jest pogrążony w śpiączce. Tak kasjerka z Chicago trafia na bożonarodzeniowy obiad do rodziny niedostępnego dla siebie dotąd Petera i - zupełnym przypadkiem - rozkochuje w sobie jego brata, Jacka (Bill Pullman). Po drodze sama również rewiduje własne uczucia, ale kiedy wszystko powoli skłania się w stronę happy endu, budzi się Peter.

Film "Ja cię kocham a ty śpisz" powstał w momencie, kiedy komedia romantyczna kolejny raz wchodziła w swój "złoty wiek". Był rok 1995, a Sandra Bullock nie była jeszcze wielką gwiazdą. Miała już za sobą występ w "Speed - Niebezpieczna szybkość", ale wciąż bardziej przypominała dziewczynę z sąsiedztwa, niż hollywoodzką gwiazdę. Dobrze ujął to zresztą w filmie Jack, który o granej przez nią Lucy mówi w jednej ze scen: "Człowiek nigdy nie wie, czy ją pocałować, czy posiłować się z nią na rękę". Scenarzyści "Ja cię kocham, a ty śpisz" pamiętali o baśniowym podtekście - samotna, zmuszona niejako do pracy znacznie poniżej własnych możliwości Lucy, to współczesny Kopciuszek, który do swojego księcia zbliża się jednak w dość nietypowy sposób. Znakomitym pomysłem było rozrzedzenie melodramatycznych wątków przez wprowadzenie do filmu rodziny Petera. "Irlandzka familia Jacka i Petera to prawdziwy monolit: jej członkowie niemal zawsze występują w grupie, jakby pozowali do zbiorowego zdjęcia. Nic dziwnego, że osierocona Lucy tak chętnie do nich przywiera" - pisał o komedii jeden z krytyków filmowych.

"Ja cię kocham, a ty śpisz" dla reżysera filmu, JONA TURTELTAUBA, było wprawką do o rok późniejszego "Fenomenu" - filmu z dużo większymi ambicjami, acz nie przez wszystkich uznanego za lepszy. Po nim Turteltaub zrealizował m.in. bezpretensjonalna komedię "Dzieciak" z Bruce'em Willysem.

KOMENTARZE - ARCHIWUM


Andromacha

Autostopowicz
postów: 40
19.12.2008 20:11
CYTUJ

Uwielbiam ten film. Wiem, wiem, jest tak banalny, że nawet nie przystoi się przyznawać do tego. Ale cóż zrobię, że jest strasznie uroczy i ciepły. Nie wiem, czy dobrze mi się kojarzy (chyba nie), czy może to jego ciepło? Widziałam go niezliczoną ilość razy, znam go prawie na pamięć, ale i tak go oglądam, bo ma niesamowity urok. Uwielbiam ten film :)

#dan Daniel
San Francisco
14.02.2009 13:55
CYTUJ

Lepsi bohaterowie - indywidua i fabuła, i gdzieś w tle rodzina jednej z postaci - w grupie, niż jak w polskim serialu [bo kina nie ma] sama para-grupa, zero postaci, ani jednego indywiduum, zero fabuły, i tylko smiech z taśmy.

Film całkiem całkiem.
W przeciwnieństwie do współczesnych amerykańskich, jako powstały jeszcze w latach 90tych XXw., dość ciekawy. Prawie że skomplikowany i złożony.
Polecam!

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.