Ale kino+
alekino+
Film. Ja też!

Ja też!

Yo, tambien!
komediodramat, Hiszpania, 2009, 103 min.
reżyseria: Antonio Naharro, Álvaro Pastor
obsada: Isabel García Lorca, Isabel García Lorca, Lola Dueñas, Pablo Pineda
Premiera w Ale kino+: 25.06.2012 r.
5.00
343
10 głosy | 362 miejsce w rankingu
Ja też!
1
2

Duet reżyserski Antonio Naharro i Álvaro Pastor z poczuciem humoru, ale bez pobłażliwości, porusza wciąż otaczany tabu temat seksualności osób dotkniętych syndromem Downa. W roli głównej jedna z ulubienic Almodovara, Lola Dueñas.

Daniel Sanz Jimenez (Pablo Pineda) lubi pływać, tańczyć i wyskoczyć z bratem Santim (Antonio Naharro) na drinka. Właśnie otrzymał dyplom ukończenia studiów z psychopedagogiki i idzie do swojej pierwszej pracy w biurze do spraw osób niepełnosprawnych. Daniel jest także dotknięty pełnoobjawowym zespołem Downa i na każdym kroku spotyka się z pobłażaniem i "ulgowym" traktowaniem. W biurze poznaje Laurę (Lola Dueñas), która prowadzi mało uporządkowane życie singielki. Nieustannie imprezuje i wdaje się niezobowiązujące romanse. Początkowo także i ona traktuje Daniela jak duże dziecko, w końcu orientuje się, że tak naprawdę sporo ich łączy - oboje poszukują miłości i akceptacji. Daniel zaś zakocha się w niej bez pamięci. Czy happy end jest możliwy?

"Ja też!" bez pruderii i bez fałszywego pobłażania, ale z poczuciem humoru, opowiada o mężczyźnie dotkniętym zespołem Downa, który śmiało wkracza na terytoria "zarezerwowane" dla "normalnych". Uprawia sport, pracuje i szuka miłości. Nie daje się upupić, choć otaczający go ludzie nieustannie próbują. Unikalność filmu dostrzeżono nie tylko w Europie, zyskał uznanie także w Stanach, gdzie nominowano go do Nagrody Jury na festiwalu Sundance. Projekt objął opieką producencką Julio Medem, baskijski reżyser, autor takich filmów, jak uhonorowane nagrodą Goya "Krowy", czy oniryczni i nominowani do Złotego Lwa "Kochankowie z Kręgu Polarnego".

Filmu "Ja też!" nie byłoby jednak bez fantastycznie obsadzonego, pierwszoplanowego duetu Lola Dueñas - Pablo Pineda, nagrodzonego Srebrną Muszlą na festiwalu w San Sebastian. Rola Daniela to debiut kinowy urodzonego w Maladze Pabla Pinedy. Lola Dueñas to natomiast doświadczona aktorka, znana między innymi z poruszającego temat eutanazji filmu "W stronę morza" Alejandro Amenábara, a także z "Porozmawiaj z nią" i "Volver" Pedro Almodovara.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO




SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...