Ale kino+
alekino+
Film. JABŁKA ADAMA

JABŁKA ADAMA

Adams ebler
czarna komedia, Dania/Niemcy, 2005, 91 min.
reżyseria: Anders Thomas Jensen
obsada: Ali Kazim, Mads Mikkelsen, Nicolas Bro, Ulrich Thomsen
Premiera w Ale kino+: 14.05.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 24 miejsce w rankingu
JABŁKA ADAMA

Smoliście czarny humor dla wymagających: kto wygra w starciu niepoprawnie optymistycznego księdza z twardogłowym neonazistą? Prowokacja miesza się ze śmiechem, śmiech z refleksją, a nad wszystkim czuwa przewrotny twórca, który wie, jak rozbawić widza jednocześnie chwytając go za gardło.

Pastor Ivan (Mads Mikkelsen) ma doświadczenie w obcowaniu z życiowymi wykolejeńcami. Na jego plebanii mieszka już Gunnar (Nicolas Bro), niegdyś znany tenisista, dziś alkoholik, a także Khalid (Ali Kazim), arabski imigrant, który wcześniej utrzymywał się głównie z okradania stacji Statoil. Ivan opiekuje się nimi z równym zaangażowaniem, jak własnym niepełnosprawnym synem. Pastor nie przyjmuje do wiadomości choroby dziecka, tak jak uparcie twierdzi, że środki nasenne, których użyła jego żona do popełnienia samobójstwa, zostały połknięte przez nią przez przypadek. Ivan nie przyznaje się nawet sam przed sobą, że w dzieciństwie był wykorzystywany seksualnie, a w życiu kieruje się zasadą: zawsze nadstawiaj drugi policzek. Adam (Ulrich Thomsen) to ogolony na łyso neofaszysta, który na plebanii ma przejść resocjalizację. Nie myśli o nawróceniu i wiesza w swoim pokoju portret Hitlera. Ivan nie rezygnuje jednak z pracy nad Adamem i narzuca mu cel: ma upiec dla wszystkich szarlotkę. Pastor oddaje mu pod opiekę przykościelną jabłonkę i Adam - aby ją ocalić - walczy kolejno ze szkodnikami, ptactwem, a nawet z miotającą piorunami burzą. Uważa, że wszystkie te plagi to dzieło nieprzychylnego Boga, czym chce wywołać w Ivanie kryzys wiary.

"Stworzone przez Jensena postacie należą do najlepszych w duńskiej kinematografii. Reżyser zna swoich aktorów osobiście, przyjaźni się z nimi i każdą rolę dopasowuje do osobowości konkretnej osoby. Tym razem wpadł na pomysł umieszczenia Madsa Mikkelsena, który zazwyczaj grywa twardzieli, w roli zwariowanego, lecz poczciwego księdza. Poprzez tę postać reżyser zadaje sobie i widzom zaskakujące pytanie: jak bardzo trzeba zbliżyć się do zła, żeby stać się dobrym człowiekiem?" - pisał o filmie recenzent "Eye Weekly". Film zdobył również uznanie w Polsce - podczas premiery na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym publiczność na zmianę wybuchała śmiechem i zamierała w milczeniu, a później uznała film za najlepszy obraz festiwalu. "Jabłka Adama" zdobyły też trzy nagrody (w tym Grand Prix) na festiwalu w Brukseli, kolejne trzy podczas Robert Festival, a także nagrodę publiczności w Wisconsin i nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Film zdobył w sumie 15 nagród na różnych festiwalach.

Obraz jest trzecim pełnometrażowym filmem ANDERSA THOMASA JENSENA, jednej z kluczowych postaci współczesnego kina duńskiego. Reżysera, ale przed wszystkim błyskotliwego scenarzysty, mocno zaangażowanego w awangardowy ruch Dogma 95, autora scenariuszy do najbardziej znanych dzieł tego nurtu - "Mifune", "Król żyje" czy "Wilbur chce się zabić". W latach 90. pisał i kręcił autorskie krótkometrażówki, za dwie z nich otrzymał nominacje do Oscara.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...