Ale kino+
alekino+
Film. JACK BŁYSKAWICA

JACK BŁYSKAWICA

Lightning Jack
komedia/western, USA/Australia, 1994, 93 min.
reżyseria: Simon Wincer
obsada: Beverly D'Angelo, Cuba Gooding Jr., Kamala Lopez-Dawson, Paul Hogan
Premiera w Ale kino+: 9.11.2007 r.
3.00
343
3 głosy | 850 miejsce w rankingu

Autorskie dzieło niezapomnianego Krokodyla Dundee czyli Paula Hogana, scenarzysty, producenta i gwiazdy w jednej osobie. Tym razem komik wciela się w australijskiego desperado, który usiłuje utrzymać się na Dzikim Zachodzie w niełatwej branży obrabiania banków.

Żaden gatunek filmowy nie jest pastiszowany tak często jak western. "Jack Błyskawica" to jeszcze jedna próba podjęcia gry z mitem Dzikiego Zachodu. Akcja rozgrywa się w klasycznej westernowej scenerii, zaludnionej przez kowbojów, szeryfów, poszukiwaczy przygód i - oczywiście - wyjętych spod prawa rewolwerowców. Jednym z nich jest osobnik każący nazywać się Jack Błyskawica Kane (Paul Hogan) - przybysz z Australii, który przyjechał do Ameryki robić karierę w dziedzinie rabowania banków. Jack jest bardzo czuły na punkcie zbójeckiej sławy i pilnie zbiera wszelkie dotyczące go wycinki prasowe. Rewolwerowiec ma już jednak swoje lata i rabowanie idzie mu ostatnio nie najlepiej. Podczas kolejnej nieudanej akcji Jack Błyskawica, zupełnie niechcący, bierze zakładnika. Jest nim czarnoskóry niemowa imieniem Ben (Cuba Gooding Jr). Młody człowiek nie wydaje się wcale zmartwiony faktem, że dostał się w ręce słynnego złoczyńcy. Przeciwnie, Ben wyobraża sobie, że los rewolwerowca mógłby być miłą odmianą od nudnego życia, które wiódł do tej pory. W związku z tym zakładnik wcale nie pragnie odzyskać wolności, wolałby raczej uczyć się rabowania banków. Jack Błyskawica i niemowa Ben to para z pozoru niedobrana, ale, oczywiście, bohaterów połączy wkrótce serdeczna przyjaźń.

Australijski aktor i telewizyjny komik Paul Hogan podbił świat jako Krokodyl Dundee - za tę rolę z przeboju z 1986 otrzymał nawet nominację do Oscara. Tajemnica sukcesu Krokodyla polegała na pogodnym, choć specyficznym, poczuciu humoru, ale przede wszystkim na tym, że Hogan użyczył filmowej postaci wiele ze swej pozaekranowej osobowości. Według tej sprawdzonej recepty Australijczyk postąpił także w "Jacku Błyskawicy", kreując bardzo podobnego bohatera, tyle że przeniesionego w westernowe realia; krytycy od razu przezwali Jacka Błyskawicę Krokodylem Dundee na Dzikim Zachodzie. Film wyreżyserował wprawdzie SIMON WINCER ("Uwolnić orkę"), ale pomysłodawcą, producentem i scenarzystą był sam Hogan. Aktor, który zarezerwował dla siebie główną rolę, założył nawet specjalną spółkę i wprowadził ją na australijską giełdę; zyski ze sprzedaży akcji posłużyły do sfinansowania produkcji.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...