Ale kino+
alekino+
Film. Jackie Brown

Jackie Brown


kryminalny, USA, 1997, 154 min.
reżyseria: Quentin Tarantino
obsada: Bridget Fonda, Michael Keaton, Pam Grier, Robert De Niro, Samuel L. Jackson
Premiera w Ale kino+: 24.06.2011 r.
4.00
343
4 głosy | 681 miejsce w rankingu
Jackie Brown

"Jackie Brown" to trzeci film w dorobku Quentina Tarantino - najbardziej wpływowego amerykańskiego reżysera końca XX wieku. W swoich dwóch pierwszych obrazach, "Wściekłe psy" i "Pulp Fiction", Tarantino objawił się jako nowy, postmodernistyczny mistrz, ostatecznie zacierający granice między kinem popularnym i artystycznym. W "Jackie Brown" reżyser proponuje "tylko" solidną porcję sensacyjnej rozrywki - ale jest to rozrywka w najlepszym stylu i gatunku.

Tytułowa bohaterka (Pam Grier) to stewardesa, która oprócz opieki nad pasażerami międzynarodowych lotów, trudni się przemytem dużych sum gotówki dla handlarza broni, gangstera o nazwisku Ordell Robbie (Samuel L. Jackson). Podczas kolejnego kursu kurierka wpada w ręce policji. Organy ścigania usiłują zmusić ją do współpracy. Bez skutku; Jackie Brown nie zamierza zostać kapusiem. Niestety, dla Ordella Robbie lojalność to zbyt słaba gwarancja bezpieczeństwa. Gangster wyciąga Jackie z więzienia, ale tylko po to, aby w razie potrzeby móc ją w każdej chwili zlikwidować i uciszyć na zawsze. Teraz bohaterka znajduje się zarówno na celowniku policji jak i bandytów. W tej sytuacji Jackie postanawia rozegrać własną grę i wywieść wszystkich w pole. Stawka jest najwyższa: dzielna stewardesa albo będzie bardzo bogata, albo martwa.

Kiedy w 1992 roku QUENTIN TARANTINO podbił światową krytykę niskobudżetowym filmem akcji "Wściekłe psy", był człowiekiem znikąd - genialnym amatorem, który zaproponował nowe i oryginalne podejście do kinematografii. Pięć lat później, realizując "Jackie Brown", był już człowiekiem-instytucją, laureatem Złotej Palmy w Cannes za "Pulp Fiction", reżyserem, którego styl i postawę podpatrywali i naśladowali filmowcy na całym świecie.

W "Jackie Brown" znajdziemy niemal wszystkie firmowe znaki Tarantino: estetyzację przemocy, mistrzowskie dialogi, fascynację historią kina popularnego, zwłaszcza tego pochodzącego z lat 70., grę sensacyjnymi konwencjami, zamiłowanie do pastiszu i bezbłędne decyzje obsadowe. Jednocześnie trzeci obraz w dorobku Amerykanina to najbardziej konwencjonalny spośród jego wszystkich, zarówno wcześniejszych, jak i późniejszych projektów. W "Jackie Brown" Tarantino powstrzymuje się od eksperymentów; kręci solidny film sensacyjny, mocno osadzony w tradycji gatunku. Na pierwszym planie jest nie tyle fabuła, ile styl, w jakim jest opowiedziana. W centrum tej opowieści reżyser umieszcza Pam Grier, legendarną aktorkę klasycznych afroamerykańskich filmów z nurtu blaxploitation. W "Pulp Fiction" reaktywował karierę Johna Travolty, który po latach zapomnienia dzięki Tarantino odzyskał gwiazdorską pozycję. W "Jackie Brown" filmowiec podobną przysługę wyświadczył Pam Grier, a także innemu aktorowi, Robertowi Forsterowi, który za występ u Tarantino otrzymał nominację do Oscara w kategorii "najlepszy aktor drugoplanowy".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...