Ale kino+
alekino+
Film. JADĄ GOŚCIE JADĄ

JADĄ GOŚCIE JADĄ


komedia, Polska, 1962, 103 min.
reżyseria: Gerard Zalewski, Jan Rutkiewicz, Romuald Drobaczyński
obsada: Jan Kobuszewski, Mitchell Kowal, Paul Glass, Zygmunt Zintel
Premiera w Ale kino+: 4.11.2005 r.
5.00
343
10 głosy | 439 miejsce w rankingu

Trzy satyryczne nowele filmowe o przygodach amerykańskich Polonusów odwiedzających ojczyznę w czasach panowania Władysława Gomułki.

Bohaterów poznajemy na pokładzie transatlantyku "Batory" podczas rejsu ze Stanów do Polski. Po zejściu na ląd ich drogi rozchodzą się. Bohater pierwszej opowieści chce odwiedzić swojego dziadka, który rzekomo żyje szczęśliwie z synem i jego żoną. W rzeczywistości staruszek został dawno oddany do domu starców. Na wieść o przybyciu "Amerykanina" dziadek zostaje pośpiesznie sprowadzony z powrotem, by odgrywać przed gościem rodzinną idyllę. Drugi z Polonusów wybiera się do wioski na Podhalu, z której pochodzą jego przodkowie. Prawdziwym celem przybysza jest znalezienie sobie polskiej żony. Mieszkańcy wioski szybko orientują się w zamiarach "dolarowego" gościa. Wśród panien na wydaniu następuje ogromne poruszenie, zaś rodzice w swataniu swoich córek przekraczają wszelkie granice przyzwoitości. Wreszcie w trzeciej części filmu poznajemy rzutkiego amerykańskiego przedsiębiorcę polskiego pochodzenia, który podróżuje po kraju zbierając ziemię ze słynnych pól bitewnych, szczególnie z Grunwaldu. Porządnie zapakowaną i opisaną ziemię bohater zamierza po powrocie do Stanów sprzedać z wielkim zyskiem złaknionym pamiątek z Polski rodakom.

Scenariusz "Jadą goście jadą" jest dziełem Jana Józefa Szczepańskiego, cenionego pisarza, znanego z utworów o zdecydowanie poważnym charakterze. Tym razem jednak Szczepański pokusił się o tekst znacznie lżejszego kalibru. "Jadą goście, jadą" w zabawny sposób przedstawia spotkania Polaków z dwóch stron Żelaznej Kurtyny.

W filmie, obok wykonawców krajowych, udział wzięli także autentyczni przedstawiciele Polonii, tacy jak amerykański aktor polskiego pochodzenia Mitchell Kowal. Autorem ścieżki dźwiękowej był Stefan Kisielewski czyli Kisiel - muzykolog i kompozytor, lepiej znany jako wybitny publicysta i działacz opozycji demokratycznej.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...