Ale kino+
alekino+
Film. JAGODA W SUPERMARKECIE

JAGODA W SUPERMARKECIE

Jagoda u supermarketu
komedia, Serbia i Czarnogóra/Niemcy/Włochy, 2003, 84 min.
obsada: Branka Katic, Dubravka Mijatovic, Goran Radakovic, Srdjan Todorovic
Premiera w Ale kino+: 4.01.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 411 miejsce w rankingu

Tytułowa Jagoda (Branka Katic) jest kasjerką w niedawno otwartym supermarkecie "Yugo-American", który w małym serbskim miasteczku okazuje się sporą sensacją.

Kobieta marzy o wielkiej miłości, ale zamiast szczęścia przeżywa kolejny, uczuciowy zawód. Swoją frustrację wyładowuje na jednej z klientek supermarketu, staruszce, która okazuje się mieć bardzo niebezpiecznego wnuka, byłego żołnierza Marko (Srdjan Todorovic). Uzbrojony Marko dzień po incydencie z babcią napada na sklep, a jego pracowników bierze jako zakładników. W czasie negocjacji z policją zakładnicy nieoczekiwanie stają po stronie "terrorysty", a Jagoda zaczyna darzyć go coraz silniejszym uczuciem.

"Jagoda w supermarkecie" jest debiutem fabularnym pochodzącego z Belgradu DUSANA MILICA, znanego wcześniej głównie jako reżysera niskobudżetowych filmów reklamowych i teledysków undergroundowych zespołów z Serbii. Milic, uczeń m.in. Gorana Markovica, z którym pracował przy głośnym "Tito i ja", w swoim autorskim filmie nawiązuje raczej do obrazów Emira Kusturicy, który jest zresztą producentem "Jagody w supermarkecie" i odtwórcą jednej z drugoplanowych ról (gra komendanta policji). Podobieństwa widać choćby w operowaniu karykaturą, poetyką absurdu, ale też oprawie muzycznej (serbskie reggae w wykonaniu lokalnej kapeli grającej na ślubach i pogrzebach). Jednak dzięki oryginalnemu spojrzeniu na serbską rzeczywistość i zaskakującemu stanowisku politycznemu film Milica skutecznie broni się przed oskarżeniami o naśladownictwo.

Film, który w najbardziej zewnętrznej warstwie jest czarną, pełną absurdalnych gagów komedią okazuje się antyglobalistycznym manifestem, ostrą krytyką amerykańskiej polityki gospodarczej, jak również symboliczną opowieścią o miłości i walce z niesprawiedliwością. W swoim debiucie Dusan Milic okazuje się również bardzo krytyczny wobec własnego kraju, nieprzygotowanego do demokracji i błądzącego między prawdziwą polityką a mamiącymi hasłami i obietnicami.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...