Ale kino+
alekino+
Film. Jagodowa miłość

Jagodowa miłość

My Blueberry Nights
melodramat, Hongkong/Francja, 2007, 91 min.
reżyseria: Kar Wai Wong
obsada: Adriane Lenox, Benjamin Kanes, Chad R. Davis, David Strathairn, Frankie Faison, John Malloy, Jude Law, Katya Blumenberg, Natalie Portman, Norah Jones, Rachel Weisz
Premiera w Ale kino+: 12.06.2017 r.
5.00
343
5 głosy | 28 miejsce w rankingu
Jagodowa miłość

Nowy Jork. Elizabeth (Norah Jones) ma złamane serce. Jest noc, ulice świecą pustką, Elizabeth wchodzi do baru "Klucz". Potrzebuje z kimś porozmawiać, a przystojny facet, który stoi za barem doskonale się do tego nadaje.

Jeremy (Jude Law) chciał kiedyś zostać maratończykiem, ale dziś jest właścicielem staroświeckiej kawiarenki, której specjalnością jest ciasto z jagodami. Dodatkową usługą oferowaną przez bar jest możliwość pozostawienia w nim kluczy dla byłych partnerów. Jeremy nie wyrzuca ich nawet, jeśli nikt się po nie zgłasza, nie chce bowiem, żeby jakieś drzwi pozostały zamknięte na zawsze. Pierwsze należą do ukochanej barmana, Katyi (Chan Marshall). Zajadając jagodowe ciasto Elizabeth poznaje kolejne historie kończących się związków. Szybko staje się codziennym gościem u Jeremy'ego, ale pewnego dnia czuje, że musi oderwać się od dotychczasowego życia i ruszyć w podróż słynną amerykańską Route 66. Wsiada do autobusu i jedzie do Memphis w Tennessee, gdzie podejmuje pracę w knajpie. Tam poznaje policjanta-alkoholika Arniego (David Strathairn), który nie potrafi pozwolić odejść zawiedzionej ich małżeństwem Sue Lynne (Rachel Weisz). Na szlaku wędrówki Elizabeth spotyka także pechową hazardzistkę Leslie (Natalie Portman), której towarzyszy w podróży do umierającego ojca. Ci przypadkowi ludzie pomagają Elizabeth określić własną tożsamość i wyznaczyć drogę ku nowej miłości.

"Jagodowa miłość" to pierwszy film KAR WAI WONGA zrealizowany w Hollywood, historia w stylu kina drogi o zagubionych duszach i poszukiwaniu siebie. Film otworzył 60. festiwal canneński, podczas którego autor wyjaśnił na konferencji prasowej, że jest to rozwinięcie filmu krótkometrażowego dołączonego jako bonus do "Spragnionych miłości", a historię spotkania mężczyzny i kobiety w nocnym barze przeniesiono z Hongkongu do Nowego Jorku.

W "Jagodowej miłości" Wong, twórca m.in. "Happy Together", "2046" czy "Spragnionych miłości", powiela sprawdzone patenty, tyle że tym razem z hollywoodzką, gwiazdorską obsadą. Bohaterowie są samotni, sentymentalni i uwięzieni w przeszłości, w sidłach dawnych związków. Opowieść o poszukiwaniu kluczy do nawiązania kontaktu z drugim człowiekiem, o dojrzewaniu do miłości toczy się w nastrojowym, melancholijnym rytmie bluesa Rya Coodera. Ścieżka dźwiękowa znakomicie współgra z obrazem, dając szczególne doznania estetyczne. Choć spojrzenie zaprezentowane w "Jagodowej miłości" bardzo odbiega od klimatu "2046", film ten stanowi w pewnym sensie dopełnienie chińskiego dzieła. ""2046" to film o czasie, a "Jagodowa miłość" opowiada o dystansie" - wyjaśniał Wong. "Chciałem, aby widoczna była nić łącząca oba te filmy" . Aby nadać obrazowi szczególny wyraz, reżyser zaprosił do współpracy nominowanego do Oscara za "Evitę" operatora Dariusa Khondji. ("Siedem", "Miasto zaginionych dzieci"). Choć Khondji i Wong pracowali już wcześniej przy kilku produkcjach telewizyjnych, "Jagodowa miłość" jest ich pierwszym wspólnym projektem kinowym.

Niewątpliwym atutem filmu jest obsada. Ciekawą kreację stworzył David Strathairn, obecny na ekranach od 1979 roku. Zagrał u największych amerykańskich reżyserów, m.in. w "Silkwood" Mike'a Nicholsa, w "Firmie" Sydneya Pollacka, w "Amnezji" Philipa Kaufmana czy w "Dzikiej rzece" i "Tajemnicach Los Angeles" Curtisa Hansona. W każdym z tych filmów pojawiał się jednak na drugim planie. Dopiero nominowana do Oscara, Złotego Globu, BAFTY i kilkunastu innych najbardziej prestiżowych nagród rola Edwarda R. Morrowa w "Good Night, and Good Luck" przyniosła mu zasłużony rozgłos. Ostatnio stworzył brawurową kreację w "Ultimatum Bourne'a".

W filmie Wonga również Natalie Portman dobrze sprawdziła się w roli niesfornej dziewczyny, która robi wszystko na złość tacie, za którego miłością bardzo tęskni. Portman od momentu debiutu w wieku jedenastu lat u Luca Bessona w "Leonie zawodowcu" wystąpiła w blisko 30 filmach, a wśród nich w "Pięknych dziewczynach", "Wszyscy mówią: kocham cię", "Marsjanie atakują!" czy "Gdzie serce twoje". Za rolę w "Bliżej" była nominowana do Oscara i zdobyła Złoty Glob. Widzowie pamiętają ją m.in. z "Wszędzie, byle nie tu", "Pociągu do Darjeeling" Wesa Andersona, "Duchów Goi" Milosa Formana, "Kochanic króla", gdzie wystąpiła obok Scarlett Johansson, czy "Gwiezdnych wojen" ("Zemsta Sithów" i "Mroczne widmo").

Na planie "Jagodowej miłości", Portman po raz kolejny po "Bliżej" spotkała się z Judem Lawem, jednym z najbardziej rozchwytywanych aktorów Hollywood. Jego amerykańskim debiutem był futurystyczny obraz "Gattaca - Szok przyszłości". Potem pojawił się m.in. w "Drodze do zatracenia" Sama Mendesa, "eXistenZ" Davida Cronenberga, "Północ w ogrodzie dobra i zła" Clinta Eastwooda czy epickiej opowieści z czasów II wojny światowej "Wróg u bram" Jean-Jacquesa Annaud. W 2004 roku aktor otrzymał m.in. nominację do Oscara i Złotego Globu za "Wzgórze nadziei". Wcześniej odniósł taki sukces w 2000 roku za kreację Dickiego Greenleafa w filmie "Utalentowany pan Ripley". Wśród najnowszych filmów z udziałem Lawa warto wymienić obrazy, takie jak "Alfie", "Wszyscy ludzie króla", "Holiday", "Rozstania i powroty" Anthony'ego Minghelli czy "Sleuth" w reżyserii Kennetha Branagha.

Mówiąc o obsadzie "Jagodowej miłości" nie można też pominąć niezwykle seksownej w roli Sue Rachel Weisz, laureatki Oscara za "Wiernego ogrodnika" Fernando Meirellesa ("Miasto Boga"). Do ważnych filmów z jej udziałem należy także "Źródło" w reżyserii jej męża Darrena Aronofsky'ego, słynny thriller Francisa Lawrence'a "Constantine", "Ława przysięgłych" Gary'ego Fledera, "Przekręt doskonały" Jamesa Foleya, "Był sobie chłopiec" Chrisa i Paula Weitzów czy "Ukryte pragnienia" Bernardo Bertolucciego.

I wreszcie ostania z kluczowych postaci "Jagodowej miłości" Norah Jones w roli Elizabeth. Ta utalentowana wokalistka, autorka tekstów i pianistka, łącząca w twórczości elementy soulu, jazzu i folku, zadebiutowała w 2003 roku albumem "Come Away With Me". Jest zdobywczynią 8 nagród Grammy, wliczając w to nagrodę dla albumu roku, dla najlepszej artystki, dla najlepszej wokalistki, dla nagrania roku i dla singla bluesowego "Don't Know Why". Jej drugi album, "Feels Like Home", wydany rok później, pobił rekordy sprzedaży i zdobył cztery nominacje do Grammy. W 2005 roku Jones została uhonorowana tą nagrodą za duet stworzony z Rayem Charlesem "Here We Go Again". Trzeci album ukazał się w roku 2007 i nosił tytuł "Not Too Late" - płyta odniosła światowy sukces, trafiając na szczyty list przebojów na 5 kontynentach. "Jagodowa miłość" jest ekranowym debiutem artystki.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...