Ale kino+
alekino+
Film. Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę

Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę

Eu cand vreau sa fluier, fluier
dramat, Rumunia/Szwecja, 2010, 94 min.
reżyseria: Florin Serban
obsada: Ada Condeescu, Clara Voda, George Pistereanu, Mihai Constantin
Premiera w Ale kino+: 9.02.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 485 miejsce w rankingu
Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę
1
2

Debiutant Florin Serban kameralnym dramatem "Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę" dołączył do grona młodych rumuńskich reżyserów, przebojem szturmujących światowe festiwale. Jego film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia i Nagrodę Alfreda Bauera na ubiegłorocznym MFF w Berlinie.

Silviu (George Pistereanu) odsiaduje w poprawczaku wyrok za kradzież. Od wyjścia na wolność dzieli go zaledwie pięć dni. Chłopak chce znaleźć pracę i poślubić poznaną w zakładzie młodą socjolożkę, Anę (Ada Condeescu). Spokojne oczekiwanie na upragnioną chwilę odzyskania wolności zakłóca wizyta młodszego brata, który informuje go o nieoczekiwanym powrocie matki (Clara Voda). Mieszkająca na stałe we Włoszech kobieta wróciła na moment do Rumunii, by zabrać ze sobą chłopaka, którego Silviu wychował i któremu przez całe życie zastępował ojca. Na wieść o przybyciu nieobecnej przez lata matki Silviu ogarnia złość, której nie jest w stanie ostudzić więzienny rygor. Niepogodzony z losem postanawia działać.

Oglądając "Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę" trudno uwierzyć, że to dopiero reżyserski debiut FLORINA SERBANA. Film był najważniejszym rumuńskim obrazem sezonu. Obok Srebrnego Niedźwiedzia i Nagrody Alfreda Bauera na Berlinale został wyselekcjonowany jako oficjalny kandydat Rumunii do Oscara. Wyrosły ze społeczno-psychologicznego kina Kena Loacha film Florina Serbana rozgrywa się w dusznej scenerii zakładu poprawczego. W jego murach dokonuje się wewnętrzna przemiana głównego bohatera. Impulsem jest wypełnienie pozornie rutynowego kwestionariusza, w którym po raz pierwszy w życiu zdobywa się na szczerość i otwiera przed młodą socjolożką. Przejmującą kreację Silviu stworzył naturszczyk, George Pistereanu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...