Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. JAK HARRY STAŁ SIĘ DRZEWEM

JAK HARRY STAŁ SIĘ DRZEWEM

How Harry Became a Tree
dramat, Wlk. Brytania/Irlandia/Włochy/Francja, 2001, 96 min.
reżyseria: Goran Paskaljevic
obsada: Adrian Dunbar, Cillian Murphy, Colm Meaney, Kerry Condon
Premiera w Ale kino+: 10.02.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 408 miejsce w rankingu

Surrealistyczna opowieść o człowieku, dla którego sensem życia była nienawiść - nawet jeśli nie miał do niej powodów.

Jest rok 1924. Tytułowy Harry (Colm Meaney), który drzewem zostaje w swoim surrealistycznym śnie, żyje na irlandzkiej wsi z dorastającym synem Gusem (Cillian Murphy). Reszta rodziny - żona Harry'ego i jego starszy syn - zginęli na wojnie. Owdowiały rolnik ma oryginalny pogląd na życie: miarą człowieka jest liczba jego wrogów. Dlatego z zasady nie znosi wszystkich, ale żeby jego życiowa filozofia była wyrazistsza, postanawia wybrać sobie wroga numer jeden. Zostaje nim George (Adrian Dunbar), właściciel lokalnego pubu, a więc postać we wsi wpływowa i szanowana. Harry postanawia, że zniszczy jego dobre imię i nastawi przeciwko niemu całą wieś. Plany krzyżuje mu jednak syn Gus: zakochany w służącej George'a Eileen (Kerry Condon), aby doprowadzić do małżeństwa, gotów jest na wiele ustępstw wobec największego wroga swojego ojca.

GORAN PASKALJEVIĆ, reżyser z Belgradu, który międzynarodową pozycję zdobył czarną komedią "Stróż plaży w sezonie zimowym" (1976), chciał początkowo, aby "Jak Harry stał się drzewem" kręcono na terenach jego rodzinnej Jugosławii. W ostateczności jednak, z powodów organizacyjnych i finansowych, wybrał Irlandię, która pod względem etnicznych konfliktów i głęboko zakorzenionego w kulturze folkloru z gusłami i legendami przypomina klimatem serbską wieś. Jednak oparty na chińskich podaniach ludowych film ma wymowę uniwersalną, co zostało docenione na międzynarodowych festiwalach - "Jak Harry stał się drzewem" jest zwycięzcą Flanders International Film Festival, a pokazywany był m.in. w konkursie głównym festiwalu w Wenecji. Kolejnym filmem Paskaljevića, którego pasjonuje mitologiczna interpretacja kultury, był zrealizowany w 2004 roku "Sen nocy zimowej", który na festiwalu filmowym w San Sebastian zdobył specjalną nagrodę jury.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...