Ale kino+
alekino+
Film. JAK KŁAMAĆ W AMERYCE

JAK KŁAMAĆ W AMERYCE

Telling Lies in America
dramat obyczajowy, USA, 1997, 97 min.
reżyseria: Guy Ferland
obsada: Brad Renfro, Calista Flockhart, Kevin Bacon, Maximilian Schell
Premiera w Ale kino+: 24.09.2005 r.
4.18
343
46 głosy | 770 miejsce w rankingu

Na wpół autobiograficzna opowieść jednego z najbardziej wziętych hollywoodzkich scenarzystów, Joego Eszterhasa: historia nastoletniego węgierskiego emigranta, który w Ameryce lat 60. poznaje gorzką cenę sukcesu.

Akcja toczy się w latach 60. w Cleveland. Rodzina Karchy Jonasa (Brad Renfro) przybyła tu niedawno z Węgier. W starym kraju ojciec bohatera był szanowanym profesorem, w USA pracuje jako dozorca. Mimo to węgierski emigrant stara się zapewnić synowi jak najlepszą edukację i wysyła go do ekskluzywnego katolickiego liceum. Większość uczniów to dzieci bogatych rodziców; Karchy czuje się tu źle, jest pogardzanym przez szkolną społeczność outsiderem. Głodny sukcesu i akceptacji nastolatek zwraca uwagę na program prowadzony przez słynnego DJ-a radiowego, występującego na antenie jako Billy Magic (Kevin Bacon). Radiowiec ogłasza konkurs na najpopularniejszego ucznia szkoły, do której uczęszcza bohater; zwycięzca zostanie w nagrodę asystentem DJ-a. Aby wygrać, zdeterminowany Karchy posuwa się do oszustwa. Billy Magic zdaje się sobie z tego sprawę, ale to właśnie umiejętność skutecznego kłamania najbardziej podoba mu się w nastolatku. DJ potrzebuje sprytnego i pozbawionego skrupułów nieletniego pomocnika do załatwiania swoich nie do końca legalnych interesów. Karchy dostaje pracę. Wyluzowany, bogaty, kuty na cztery nogi i zawsze otoczony atrakcyjnymi dziewczynami cyniczny Billy Magic staje się dla węgierskiego nastolatka idolem i wzorem do naśladowania. Dopiero po jakimś czasie Karchy zaczyna rozmieć, że sukces i sława, której zażywa radiowy DJ mają swoją wysoką cenę. Dorastający chłopak będzie musiał zdecydować, czy sam jest gotów taką cenę zapłacić.

W 1990 r. Joe Eszterhas otrzymał 3 miliony dolarów za scenariusz filmu "Nagi instynkt" - w tamtym czasie było to rekordowe honorarium, nie mające precedensu w historii Hollywood. Eszterhas stał się specjalistą od podobnych, skandalizujących i mocno przyprawionych erotyką historii; na podstawie jego scenariuszy powstały później między innymi "Sliver" i niesławne "Showgirls". W 1997 r. wzięty pisarz zaproponował jednak materiał o zupełnie innym charakterze. "Jak kłamać w Ameryce" to ubrana w fabularną formę, przewrotna i gorzka autobiografia Eszterhasa. Podobnie jak bohater filmu, scenarzysta wyemigrował wraz z rodziną z Węgier i jako sześcioletni chłopiec trafił do Cleveland. "Jak kłamać w Ameryce" to historia o dorastaniu, a także o utracie niewinności; w zaprawionej cyniczną szczerością opowieści Eszterhasa kłamstwo popłaca, nieuczciwość bywa nie ukarana, a brak skrupułów potrafi bardzo pomóc w osiągnięciu sukcesu. Ozdobą filmu jest Kevin Bacon, który jako amoralny, charyzmatyczny DJ Billy Magic gra jedną z najlepszych i najbardziej niejednoznacznych ról w karierze. Obok gwiazdora występuje Brad Renfro, który w latach 90. należał do najbardziej obiecujących nieletnich aktorów amerykańskich. Renfro debiutował w głośnym dramacie sensacyjnym "Klient"; miał wówczas 12 lat. W trakcie realizacji "Jak się kłamie w Ameryce" młody aktor nie skończył nawet lat 15, ale nie tylko przekonywująco zagrał starszego od siebie bohatera (postać Karchy'ego ma 18 lat), lecz okazał się godnym partnerem dla dorosłych artystów. Znalazła się wśród nich Calista Flockhart, wówczas mało jeszcze znana aktorka, która już wkrótce miała zdobyć światową sławę jako bohaterka serialu "Ally McBeal".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...