Ale kino+
alekino+
Film. JAK KROPLA WODY

JAK KROPLA WODY

Dead Ringers
dramat, Kanada/USA, 1988, 111 min.
obsada: Barbara Gordon, Genevieve Bujold, Heidi von Palleske, Jeremy Irons
Premiera w Ale kino+: 29.01.2005 r.
4.29
343
73 głosy | 567 miejsce w rankingu

"Jak kropla wody" to historia dziwnej relacji między bliźniakami Elliotem i Beverlym (w obu rolach wystąpił znakomity Jeremy Irons, który otrzymał za tę rolę Złotego Globa).

Obaj są ze sobą w nienaturalny sposób związani - nie tylko prowadzą wspólny gabinet ginekologiczny, ale też razem żyją, a nawet sypiają z tymi samymi kobietami. Przełomem okaże się dopiero ich związek z aktorką Claire Niveau (Genevi?ve Bujold) - dla jednego będzie to przygoda, dla drugiego - prawdziwe uczucie.

Kanadyjski reżyser DAVID CRONENBERG, choć przez lata uprawiał kino niezależne i awangardowe, długo pozostawał niedoceniany przez krytyków - jego wczesne filmy ("Dreszcze", "Wścieklizna", "Potomstwo", remake "Muchy") traktowane były bowiem jako obrazy obrzydliwe, patologiczne, przesycone tandetą typową dla ociekających krwią horrorów i thrillerów kina klasy B. Po "Jak kropla wody" z roku 1988 na twórczość Cronenberga zaczęto jednak patrzeć inaczej - reżyser udowodnił bowiem, że w gruncie rzeczy jest intelektualistą, który poprzez stylistykę kiczu i szokujących skrajności stara się opowiedzieć o współczesności z różnymi jej fobiami i obsesjami, stereotypami i marzeniami (co udowodnił także w następnych filmach, m.in. "Crash" i "eXistenZ").

Cronenberg w filmie "Jak kropla wody" podejmuje typowe dla siebie pytania o walkę płci, wpływ rozwijającej się technologii na nasze życie erotyczne, wolną wolę oraz genetyczne i biologiczne uwarunkowania. I znów robi to w sposób daleki od gładkości hollywoodzkich produkcji - przerysowany, nieco obrazoburczy, a zarazem wyjątkowo trafny. Jego apokaliptyczne tezy przekonują, nawet jeśli ekranowa rzeczywistość wydaje się z pozoru chora i wynaturzona. "Otaczający nas świat nie jest ani normalny, ani naturalny" - mówił reżyser przy okazji premiery filmu "Jak kropla wody". "My też nie jesteśmy naturalni. Naturalność to mrzonka!".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...