Ale kino+
alekino+
Film. JAK PTAKI BEZ GNIAZD

JAK PTAKI BEZ GNIAZD

The Fugitive Kind
dramat, USA, 1959, 116 min.
reżyseria: Sidney Lumet
obsada: Anna Magnani, Joanne Woodward, Marlon Brando, Maureen Stapleton
Premiera w Ale kino+: 20.03.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 60 miejsce w rankingu

Ekranizacja jednej z najbardziej osobistych sztuk Tennessee'ego Williamsa - opowieść o muzyku, który wśród prowincjonalnej społeczności małego miasteczka na Południu próbuje zacząć nowe życie.

Val Xavier (Marlon Brando) od piętnastu lat zarabia na życie jako gitarzysta klubowy. Oprócz talentu i osobistego uroku Val ma jeszcze duży temperament, przez który po raz kolejny wchodzi w konflikt ze stróżami prawa. Żeby ratować skórę, niepokorny muzyk porzuca Nowy Orlean i przenosi się do małej mieściny Two Rivers w stanie Missisipi. Zostaje tam pomocnikiem w sklepie Lady Torrance (Anna Magnani), której mąż jest unieruchomiony z powodu ciężkiej choroby. W życiu Vala pojawia się też uwodzicielska nimfomanka Carol (Joanne Woodward), dla której zdobycie tajemniczego przybysza szybko stanie się obsesją. Ale to ze sfrustrowaną Lady Val nawiąże romans, który potępi całe miasteczko. Wtedy też okaże się, jacy naprawdę są pozornie prostoduszni i życzliwi mieszkańcy Two Rivers.

Sztuka "Orfeusz w wężowej skórze", na której oparty został film Lumeta, to dla jej autora Tennessee'ego Williamsa dzieło szczególne. Wystawiana na początku pod tytułem "Battle of Angles" miała być wspomnieniem młodości spędzonej na amerykańskim Południu, przez dramaturga przedstawionym jako mroczna i duszna przestrzeń, która determinuje tragiczne wydarzenia. SIDNEY LUMET, twórca "Dwunastu gniewnych ludzi" (1957) czy "Morderstwa w Orient Ekspresie" (1974) chciał natomiast, aby na ekranie tekst Williamsa (dramaturg jest współtwórcą scenariusza filmu) nabrał znaczenia bardziej uniwersalnego. Dlatego właśnie plan zdjęciowy umieścił w swoim ulubionym Nowym Jorku, a do literackiego pierwowzoru dodał elementy nawiązujące do mitologii. Do głównej roli Lumet zaangażował Marlona Brando, który wówczas świętował swoje największe triumfy: w latach 50. wystąpił m.in. w "Tramwaju zwanym pożądaniem" (za który otrzymał nominację do Oscara), "Na nabrzeżach" Elii Kazana czy "Młodych lwach" według sztuki Irwina Shawa. O pracy z wielkim aktorem Lumet mówił później: "To poruszające: patrzeć na niego, spierać się z nim i być może pomagać mu w tym, by ta nadzwyczajna maszyna aktorska wskoczyła w koleiny, których wymaga od niej scenariusz". Jednak to nie rola Brando została doceniona przez krytyków - na festiwalu w San Sebastián, gdzie film nagrodzono Srebrną Muszlą, nagrodę aktorską Zulueta Prize otrzymała Joanne Woodward za stworzenie na ekranie złożonej postaci Carol, nimfomanki "z dobrego domu".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...